HALKA AÇIK “ARICILIK” DERSİ

Gündem 13 Haziran 2019 10:43
Videoyu Aç HALKA AÇIK  “ARICILIK” DERSİ
A
a

Düzce Üniversitesi’nin kişisel gelişim için önemli fırsatlar sunan halka açık “Açık Ders” uygulamasında, “Modern Arıcılığın Temel Prensipleri” konusu katılımcılarla paylaşıldı.

Düzce Üniversitesi’ndeki açık derste modern arıcılığın prensipleri anlatıldı. Mehmet Akif Ersoy Eğitim ve Kültür Merkezi İstiklal Konferans Salonu’nda,  altıncısı gerçekleştirilen Açık Ders uygulamasında; Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi (DAGEM) Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Meral Kekeçoğlu, modern arıcılık yöntemleriyle ilgili önemli bilgiler aktardı.
Ülkemizin zengin bitki florasına sahip bir bal ülkesi olduğunu dile getiren Dr. Öğr. Üyesi Meral Kekeçoğlu, kovan sayısında dünyada ikinci ülke olmamıza rağmen, yüksek verimde beklentileri karşılayamadığımıza dikkat çekti.
Arıcılıkta en iyi ırkın o bölgenin kendi yerel ırkı olduğunu belirten Kekeçoğlu, modern arıcılıkta; damızlık ana arı seçimi, arıların bakımı ve doğru beslenmesi, kovan yönetim sisteminin kurulması ve uygulanması, hastalıklarla mücadele, modern araç-gereç kullanımı ve balda kalıntı oluşturacak uygulamalardan kaçınılması konularının önemi üzerinde durdu.
Yüksek verim için ana arının iki yılda bir değiştirilmesi gerektiğini tavsiye eden Dr. Öğr. Üyesi Kekeçoğlu, hastalıklarla mücadelede; verimli ırkın, güçlü koloninin, kovan bakımı ve yönetimi ile yeterli havalandırmanın çok önemli olduğunu vurguladı. Floraya göre kovan sayısını belirlemenin yüksek verimin olmazsa olmaz koşullarından olduğunun altını çizen Dr. Öğr. Üyesi Meral Kekeçoğlu, katılımcıların sorularını yanıtlayarak sunumunu sonlandırdı.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri