ZAMLAR HALKIN BELİNİ BÜKÜYOR

Kategori: Gündem - Tarih: 17 Haziran 2022 16:25
ZAMLAR HALKIN BELİNİ BÜKÜYOR

Küresel çapta yaşanan ekonomik buhran akaryakıt fiyatlarını, akaryakıttaki artış ise Düzce’de toplu ulaşımı vurdu. Pazartesi günü geçerli olacak ulaşımda zamlı fiyatlar zor geçinen vatandaşı kara kara düşündürür oldu. Düzceliler, “Düzce’de otobüs fiyatları zaten çok pahalı.” diyerek, belediye yönetiminin zam kararından vazgeçmesini isterken, üniversite öğrencileri ise “Yol parası belimizi büküyor.” serzenişinde bulundu.  

Dövizdeki yükselişin ardından, bir de küresel petrol piyasalarında dalgalanmanın vurduğu akaryakıt fiyatları son bir yılda 3’e katlandı. Maliyet artışı nedeniyle Düzce Belediyesi toplu taşıma araçlarına zam yapma kararı aldı. Düzce Belediye Meclisi’nin aldığı kararla Düzce Belediyesi Ulaşım A.Ş. bünyesindeki otobüslerle verilen ulaşım hizmetinde ücretler yükseltildi.
Bilindiği gibi Düzce Belediyesi Haziran Ayı Toplantıları 2. Oturumu’nda oy çokluğu ile kabul edilen toplu ulaşım zammı ile birlikte önümüzdeki pazartesi gününden itibaren sivil 4.90 liradan 7 liraya, öğrenci 3.70 liradan 5 liraya 81 Kart ise 115 liradan 150 liraya çıkartılacak.
Peki, toplu taşıma zammı ile ilgili Düzce halkı ne düşünüyor? Haber ekibimiz bu sorunun cevabını alabilmek için sokağa çıktı ve vatandaşlara mikrofon uzattı.
İşte toplu taşıma ücretlerine yapılan zamla ilgili Düzce halkının görüşleri:
“Sadece burada değil, Düzce’de bir kriz var”
Yaşar Bilgin:  Sadece burada değil dünyada kriz var. Bu mecburi ihtiyaç Allah yardımcımız olsun.
“Zammı doğru bulmuyorum”
Fatma Akgül: Otobüs zamlarını doğru bulmuyorum, ama iki günde bir akaryakıt fiyatlarına zam geliyor. Bir haftada 3 kere zam gelir mi?
“Sadece otobüs fiyatları değil, her şey zamlanıyor”
Resul Ak: Her şeye zam geldi sıkıntı oldu. Akaryakıt aldı başını gidiyor. Ekmek desen alışveriş desen bir sürü para.
“Ekmeği bile zor alır hale geldik”
Dilek Göl: Engelli maaşı ile geçinmeye çalışan bir vatandaşım. Aldığım bin 400 lira. Toplu taşımaya engelli olduğum için para vermiyorum ama verenler için çok zor. Piyasa çok kötü bu gidişle birbirimizi yiyeceğiz. Pazar işini unuttuk, ekmeği bile zor alır hale geldik.
“Toplu taşımanın ucuz olması lazım”
İlker Karaarslan: Toplu taşımanın ucuz olması lazım. Bunda belediyenin de suçu var. Benzin pahalı o pahalandıkça her şeye de zam geliyor. 
“Öğrenciyim; yol parası belimizi büküyor”
Faik Öner: Ben öğrenciyim. Her şey çok pahalı benzine de sürekli zam geliyor. Toplu taşımaya da geliyor. Yol parası belimizi büküyor.
 

 

http://www.duzcemanset.com.tr/haberprint/zamlar-halkin-belini-bukuyor-52074.html