YOĞUN BAKIM AŞISIZLARLA DOLDU

Kategori: Sağlık - Tarih: 1 Eylül 2021 12:50
YOĞUN BAKIM AŞISIZLARLA DOLDU

Yeni tip koronavirüs salgınında bir süredir yeni bir kâbusu yaşayan Düzce’de son 3 günde 5 kişi daha yaşam savaşını kaybetti. Günlük vaka sayısının 100’lü seviyelerde seyrettiği kentte pandemi servis ve yoğun bakımı orta ve genç yaştan aşısız vatandaşlarla dolmaya başladı. Son bir ayda yaşamını salgın nedeniyle ölen 25 kişinin de aşısız olduğu öğrenildi.

1 Temmuz’da başlayan tam normalleşme sürecinin ardından rehavetin baş gösterdiği ve aşılamanın da Türkiye ortalamasının altında kaldığı Düzce’de koronavirüs salgınını kâbusu büyüyerek devam ediyor. Düzce sokaklarında salgın yokmuşçasına maskesiz gezenlerle birlikte vaka, ölüm, hastaneye yatış ve yoğun bakım sayılarındaki tedirgin eden artış sürüyor.
3 GÜNDE 5 ÖLÜM
Ölümcül salgın kol gezmeye devam ederken son 3 günde 5 kişi salgın kaynaklı olarak hayatını kaybetti. Bu vefatlarla birlikte Düzce’de COVİD-19’un yaşamdan kopardıklarının sayısı 208’e yükseldi. Son bir ayda yaşanan vefat sayısı da 25’e çıkmış oldu. Öte yandan aşının ölümcül virüse karşı koruyuculuğu da bir kez daha ortaya çıkmış oldu. Son bir ayda ölenlerin tamamının aşı süreci tamamlanmayan vatandaşlar olduğu öğrenildi.
GÜNLÜK VAKA 100’ÜN ÜSTÜNDE
Günlük vakanın 100 civarında seyrettiği kentte 31 Ağustos günü 102 kişiye daha COVİD-19 teşhisi konuldu. Düzce’de Mart 2020’den bu yana yeni tip koronavirüsle enfekte olanların sayısı da 44 bin 252’ye yükseldi. Vaka sayısındaki artış nedeniyle sürekli yukarı çıkan aktif vaka sayısı da bin 627’ye ulaştı.
YOĞUN BAKIM ORTA VE GENÇ YAŞ AŞISIZLARLA DOLU
Aşılama oranının düşük kaldığı orta ve genç yaş hastalarla dolmaya devam eden pandemi servisindeki hasta sayısı da günbegün artıyor. Çoğunluğu aşısız olan 28 kişi yoğun bakım servislerinde yaşam savaşı verirken tedaviye cevap vermeyen 11 kişi ise entübe edildi.
SOKAKLAR MASKESİZLERLE DOLU, DENETİM YOK
Tablonun her geçen gün ağırlaştığı Düzce’de uzmanlar kalabalık alanlara girilmemesi ve zorunluluk halindeyse kısa süreyle sınırlı tutulması konusunda uyarıyor. Maske, mesafe ve hijyen kurallarının hayati önemi apaçık ortadayken Düzce sokaklarında hem kendilerini hem de toplumu riske atan vurdumduymaz maskesizler içinse denetim yapılmaması salgının her gün en az bir kişiyi yaşamdan kopardığı kentte soru işaretlerine neden oluyor.
MAVİ KATEGORİYE 1 PUAN KALDI
Mücadelenin bel kemiği aşılamada da Türkiye ortalamasının altında seyreden Düzce, 81 şehir arasında 54. sırada yer alıyor. Karadeniz kıyı şeridinde mavi renge bürünmeyen tek il olan Düzce’de 18 yaş üstü en az bir kez aşılananların oranı yüzde 74’e ulaştı. Toplum bağışıklığı yolunda aşılama oranının hızla yukarı çıkarılması için aşı olmayanlar bir an önce kendilerinin, sevdiklerini ve toplumun sağlığı için aşıya davet ediliyor. Düzce Valisi Cevdet Atay koordinasyonunda ‘köy köy, mahalle mahalle aşı seferberliği’ ile aşı vatandaşların ayaklarına kadar götürülmeye devam ederken yaklaşık 250 sabit noktada da aşı uygulaması yapılıyor.

http://www.duzcemanset.com.tr/haberprint/yogun-bakim-asisizlarla-doldu-41503.html