Vicdan Hareketi’nden 8 Mart’ta çağrı

Kategori: Gündem - Tarih: 8 Mart 2019 16:55
Vicdan Hareketi’nden 8 Mart’ta çağrı

İHH İnsani Yardım Vakfı öncülüğünde oluşturulan Vicdan Hareketi, Suriye hapishanelerinde bulunan kadın ve çocukların acilen özgürlüklerine kavuşması için 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Düzce Üniversitesi’nde bir açıklama yaptı.

İHH, 8 Mart 2019 Dünya Kadınlar Günü’nde bombaların altındaki Suriye dâhil 110 ülkede meydanlardaydı… Türkiye’den ve dünyadan yaklaşık 2 bin STK’nın katkısıyla yapılan eş zamanlı eylem kapsamında Vicdan Hareketi üyesi Düzce Üniversitesi öğrencileri, Atatürk Eğitim ve Kültür Merkezi önünde basın açıklaması yaptı.
 
“İnsanlığımızı kaybediyoruz”
Açıklamayı yapan Adnan Bugutekin, dünyanın dört bir yanında Suriyeli mahpus kadınlar için meydanlarda olduklarını vurguladı ve özetle şöyle devam etti: “Bizler, dünyanın birçok ülkesinden gelen insanlar olarak, hukuksuzca tutulan, cinsel saldırıya ve işkenceye maruz kalan Suriyeli kadınların özgürlüğü için sesimizi yükseltiyoruz. Kadınlar olarak isyan ediyoruz. Tecavüzün, savaşlarda kadınlara yönelik işkencenin ve her türlü zulmün silah olarak kullanılmasına isyan ediyoruz. Bu kirli savaşlara isyan ediyoruz. Çocukların çırpınarak ölmesine isyan ediyoruz. Hapislerde tutulan mazlum her kadın insanlığın geleceğine dair umudumuzu biraz daha kaybettiriyor. İnsanlığımızdan utanıyoruz. İnsanlığımızı kaybediyoruz. Kadınlar ve çocuklar korunmalı, hiçbir şekilde esir tutulmamalı, taraflarca herhangi bir şekilde pazarlık konusu ve unsuru yapılmamalıdır.”
 “Hemen, şimdi tüm Suriyeli kız kardeşlerimizi serbest bırakın”
“Bunca acıya, bu kadar ölüm ve zulme artık yeter diyoruz.” diyen Bugutekin, Suriye Rejimi’ne ve ortaklarına şöyle seslendi: “Hemen, şimdi tecavüzü savaş silahı olarak kullanmayı bırakın. Hemen, şimdi kadınlara acımasızca yapılan işkenceyi durdurun. Hemen, şimdi tüm Suriyeli kız kardeşlerimizi serbest bırakın. Bırakın evlerine dönsünler, bırakın ailelerine kavuşsunlar. Yeryüzünün dört bir yanındaki insanlık ailesinin her bir ferdini merhamete çağırıyoruz. Ve sesimizi duyan herkesi bu hareketi desteklemeye, karar alıcı kişi ve kurumlara mektuplar göndermeye, web sitemizdeki imza kampanyasına katılmaya ve yaymaya, her türlü çabaya ve duaya davet ediyoruz. İnsanoğlunun merhameti ve vicdanının ortak sesi kitle imha silahlarını susturacak, hapishane kapılarını kıracak en büyük güçtür. Çünkü insanız! Ve herkes için insanca yaşam istiyoruz. Suriye zindanlarındaki son kadın ve çocuk özgür oluncaya dek ayaktayız!”
Vicdan Hareketi
Tüm çocuklar yaşasın, dili, inancı, ırkı fark etmeksizin tüm kadınlar korunsun diye oluşmuş uluslararası bir inisiyatif olan Vicdan Hareketi insan hayatını korumayı hedefleyen ve herkes için onurlu bir yaşam isteyen bir merhamet hareketi olarak kabul ediliyor.
 
 

http://www.duzcemanset.com.tr/haberprint/vicdan-hareketi-nden-8-mart-ta-cagri-28566.html