TEMMUZ ZAMMI YÜZ GÜLDÜRECEK  

Kategori: Gündem - Tarih: 14 Haziran 2022 18:26
TEMMUZ ZAMMI YÜZ GÜLDÜRECEK  

Düzce’de asgari ücretle geçinmeye çalışan binlerce işçi, bir süredir gündemde olan temmuz ayı zammı için müjde bekliyordu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, bütün çalışanların yüzünü güldürecek düzenleme üzerinde çalıştıklarını açıkladı.  

A’dan Z’ye her alanda gelen zamlarla ay sonunu zor getiren asgari ücretle çalışan milyonların dört gözle beklediği haber en yetkili ağızdan geldi.
Bilindiği gibi memur ve emeklilerin haziran ayında açıklanacak enflasyonla birlikte 6 aylık fark ve zamları belirlenecek. Diğer çalışanlara yönelik de düzenleme yapıldığı müjdesi çalışanları sevindirdi.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Ankara’da Çalışma Ekonomisi Araştırma Topluluğu'nun 35. Yıl Programı'ndaki konuşmasında, temmuz döneminde çalışan ve emekli maaşlarına ilişkin yürütülen çalışmalar hakkında şunları kaydetti:
"Şunu da görmemiz ve bilincinde olmamız gerekiyor, o da şu; Türkiye ekonomik dalgalanmalara, enflasyonlara rağmen bu büyümeyi sürdürüyor. O halde enflasyonun tahribatına karşı çalışanları ve emeği korumak bizim vazifemiz. Zaten bunu kamuoyuna Cumhurbaşkanımız, defalarca tebliğ ettiler, biz emeği, çalışanlarımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz, yani önümüzde temmuz dönemi var. Sadece kamu emeklileri ile kamu çalışanlarıyla değil özel sektör emeklileri, eski Bağ-Kur'lular, çeşitli kurumlarda bulunan emekliler de dahil hepsini kapsayan sadece enflasyon farkını değil onların sosyal konumlarını destekleyecek bir çalışmayı sürdürüyoruz. Yani temmuz ayında, bütün çalışanların yüzünü güldürecek hiç olmazsa 'Enflasyona karşı benim devletim benim yanımda' dedirttirecek bir düzenlemeyi de Türkiye gerçekleştirecek durumdadır. Enflasyonist dönemlerde insanların karamsar olması, fiyatların baskısı karşısında yaşadıkları sorunlar önemlidir ama daha önemlisi şudur, bunları aşacağımıza dair inancımız, bunları aşacağımıza dair elimizdeki verilerdir. Bu veriler de Türkiye'nin üretim gücünden kaynaklanmaktadır."
Erdoğan: Yeni düzenlemelerle milletimizin her kesimini daha da rahatlatacağız
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) 29. Olağan Genel Kurulu ve İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni'nde yaptığı konuşmada, ücretlilerin gelirlerindeki azalışı telafi edecek çalışmalar yaptıklarını açıklamıştı. Erdoğan, şunları kaydetmişti: "Temmuz ayında enflasyon farklarıyla ocak ayında ücretlerdeki yeni düzenlemelerle milletimizin her kesimini daha da rahatlatacağız. Enflasyonun geçtiğimiz aralık ve ocak gerçekleşmeleriyle sırtımıza bindirdiği kamburdan kurtulacağımız 2023 şubat, mart aylarından itibaren artık bu sorunları da önemli ölçüde geride bırakmış olacağız. Esasen Rusya-Ukrayna savaşının özellikle enerji fiyatlarında ortaya çıkardığı ağır fatura olmasaydı programımızın meyvelerini içinde bulunduğumuz aydan itibaren toplamayı planlıyorduk. Mücbir sebepler bu tarihin yılbaşı sonrasına kaymasına sebebiyet vermiştir. Ama hedeflerimizden de programımızdan da çalışmalarımızdan da kararlılığımızdan da en küçük bir geri adım atmak yoktur, olmayacaktır. Herkesin hesabını, kitabını, planını, başka birtakım beklentilere değil, buna göre yaparak hareket etmesini özellikle tavsiye ediyorum. Türkiye'nin siyasi ve ekonomik olarak tökezlemesini bekleyenlerin heveslerini inşallah bu defa da kursaklarında bırakacağız."
 

 

http://www.duzcemanset.com.tr/haberprint/temmuz-zammi-yuz-guldurecek-52046.html