ÖMRÜNÜ İSLAM BİLİM TARİHİNE ADADI

Kategori: Gündem - Tarih: 2 Mayıs 2019 15:23
ÖMRÜNÜ İSLAM BİLİM TARİHİNE ADADI

Düzce Üniversitesi’nde “İslam’ın Bilime Katkısı” başlıklı panel düzenlendi. Panelde ömrünü İslam Bilim tarihine adayan Prof. Dr. Fuat Sezgin’in ilim perspektifinde yol açıcı bir rol model olduğunu ifade etti.

Düzce Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, Prof. Dr. Fuat Sezgin yılı kapsamında “İslam’ın Bilime Katkısı” başlıklı panel düzenledi.
İstiklal Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen panelin moderatörlüğünü yapan Düzce Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmail Karagöz, Fuat Sezgin yılına itafen bu paneli düzenlediklerini dile getirerek, panelin herkes için hayırlı olmasını diledi.

Çok sayıda dili çok iyi derecede konuşabilirdi

“Fuat Sezgin’in Çalışmaları ve Hayatı” başlıklı konuşmasını yapmak için kürsüye davet edilen Düzce Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Fatih Aydın, Prof. Dr. Fuat Sezgin’i anarak konuşmasına başladı. Sezgin’in hayatı hakkında bilgiler vererek, yaptığı bazı çalışmaları anlatan Dr. Öğr. Üyesi Aydın, Prof. Dr. Fuat Sezgin’in çok sayıda dili çok iyi derecede konuşabildiğini vurguladı.
Prof. Dr. Fuat Sezgin’in saatler boyunca yoğun tempoda çalıştığını ve hayatının 75 yılını bu yoğun çalışma ile geçirdiğini dile getiren Düzce Üniversitesi Öğretim Üyesi Aydın, ilim perspektifinde yol açıcı bir rol model olduğunu ifade etti.

“İlimde zaman ve mekan yoktur”

Konuşmasını yapmak için kürsüye davet edilen Düzce Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Tuğba Torun ise, “Fuat Sezgin’in İslam Bilimine Katkısı” başlıklı çalışmasını katılımcılarla paylaştı. Müslüman bilim insanlarının bilime yaptıkları katkılarından bahseden Torun, ilimde zamanın ve mekanın olmadığını vurguladı. Tarihte Müslümanlar’ın anlam arayışında olduğunu, dünyayı anlamlandırma arayışına girdiğini söyleyen Düzce Üniversitesi Öğretim Üyesi Aydın, Müslüman bilim insanlarının pozitif bilim dallarının her alanında ürün verdiklerini ifade ederek İslam alimlerinin bilime olan katkılarını katılımcılara aktardı.

http://www.duzcemanset.com.tr/haberprint/omrunu-islam-bilim-tarihine-adadi-28938.html