KİRA ARTIŞINDA LİMİT BELLİ OLDU   

Kategori: Gündem - Tarih: 8 Haziran 2022 17:12
KİRA ARTIŞINDA LİMİT BELLİ OLDU   

Düzce’de son dönemde fahiş oranda artan kiralar, kiracılardan tepki sesleri yükselmesine neden oldu. Ülke genelinde şikayet konusu haline dönüşen konut kiralarındaki yüksek zamları yakın takibe alan hükümet, kira düzenlemesiyle ilgili çalışmaları büyük oranda tamamladı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, konutlarda bir önceki yılın kira bedelinin yüzde 25'ini geçmeyecek şekilde artış yapılabileceğini açıkladı.

Aylardır gündemde olan fahiş kira artışlarıyla ilgili 4 bakanlığın yaptığı ortak düzenlemede sona gelindi. Düzce’de binlerce ev sahibi ve kiracının merakla beklediği açıklama, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’dan geldi.
Fahiş kira artışlarına ‘Dur’ demek için yyapılan çalışmalardaki son durumu katıldığı programda kamuoyuyla paylaşan Bozdağ, yeni kira düzenlemesinin detaylarını aktardı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile Adalet Bakanlığı olarak beraber çalışma yaptıklarını hatırlatan Bozdağ, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Adalet Komisyonunda bugün Borçlar Kanunu'na geçici madde eklenmesinin söz konusu olacağını belirtti.
Bakan Bozdağ, şunları kaydetti: "Yaptığımız çalışma sonucunda konut kiraları bakımından 1 Temmuz 2023'e kadar yenilenecek kira sözleşmelerinde bir önceki kira yılının yüzde 25'ini geçmemek koşuluyla yapılacak artışların geçerli olduğuna dair bir geçici hüküm Borçlar Kanunu'na Adalet Komisyonu'nda eklenecek. AK Parti grubu, MHP grubu orada teklif verecek ve oraya eklenecektir. Böylelikle konut kiralarında bir yıl süreyle bir önceki yılın kira bedelinin yüzde 25'ini geçmeyecek şekilde artış yapılabilme imkanı getiriliyor. Bunun üzerinde yapılacak artışların geçerli olmadığı açıkça ifade ediliyor. Bu düzenlemeyi yaparken geçici olmasına özellikle önem verdik. Geçici bir düzenleme. Bu düzenlemede, kiracı ve sahibinin hukukuna halel vermeden ikisinin de belli bir fedakarlıkta bir noktada durmasına da özen gösterdik. Umarım beklentileri karşılar. Umarım beklediğimiz sonuçları doğurur."

 

http://www.duzcemanset.com.tr/haberprint/kira-artisinda-limit-belli-oldu-52004.html