DÜZCE’DE SON BİR HAFTADA BELİRGİN ARTIŞ

Kategori: Sağlık - Tarih: 23 Şubat 2021 16:32
DÜZCE’DE SON BİR HAFTADA BELİRGİN ARTIŞ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, illere göre haftalık vaka sayısını paylaştı. 1 Mart itibariyle il il başlayacak olan normalleşme sürecinde Bakan Koca bazı illerdeki belirgin vaka artışına dikkat çekti. Koronavirüs vaka sayısında ilk üç il Ordu, Giresun ve Trabzon olarak sıralandı. Güneydoğu'daki iller ise son sırada yer aldı. Düzce’de ise geçtiğimiz haftaki olumlu tablo yerini vaka sayısında artışa bıraktı. İşte detaylar…

Türkiye, yeni tip koronavirüsle mücadelede normalleşme adımları atmaya hazırlanırken açıklanan son veriler korkuttu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından, illere göre 7 günlük her 100 bin kişide görülen koronavirüs vaka sayılarını açıkladı.

KOCA: ‘BAZI İLLERİMİZDE BELİRGİN ARTIŞ VAR’
Koca, ''Haftalık 100.000 nüfusa karşılık gelen vaka sayısında bazı illerimizde belirgin artış var. Normalleşmeyi konuştuğumuz şu günlerde daha hızlı normal hayata dönebilmek için her birimiz tedbirlere daha çok uymalıyız.'' açıklamasını yaptı.

KARADENİZ BÖLGESİ'NDEKİ VAKA YOĞUNLUĞU KORKUTUYOR"
covid19.saglik.gov.tr" adresinden paylaşılan tabloya göre, 15-21 Şubat 2021 tarihleri arasında illere göre haftalık vaka sayısı, her 100 bin kişide İstanbul'da 68,23, Ankara'da 35,39, İzmir'de 42,67 oldu. Vaka sayısı en yüksek iller geçen hafta da alarm veren Ordu, Giresun ve Trabzon olarak sıralandı.

DÜZCE’DE VAKA SAYISI YÜKSELDİ
Düzce’nin son bir haftalık tablosunda ise geçtiğimiz haftanın verilerine göre belirgin bir artış yaşandı. Düzce’de yüz bin kişide görülen vaka sayısı 24,8’den 27,52’ye yükseldi. 395 bin nüfuslu Düzce’de 8-14 Şubat haftasında 173 vaka görülürken bu sayısı 15-21 Şubat’ta 192’ye yükseldi. Kentte görülen ortalama yeni vaka sayısı da 24,8’den 27,5’e çıktı.

DÜZCE NORMALLEŞECEK Mİ?
İllerin vaka sayısına göre kademeli normalleşmeye geçeceği ve 1 Mart itibariyle başlayacak olan "Yerinde Karar" döneminde Düzce’nin tablosundaki geriye gidiş umutları suya düşürdü. Geçen hafta ortaya çıkan güzel tablonun sürdürülmesi halinde 1 Mart’ta Düzce’nin normalleşecek olan ilk illerden biri olmasına kesin gözle bakılırken, tablodaki kötü görüntü bunu zora sokuyor.

NORMALLEŞMEYE EN YAKIN İLLER
Öte yandan gelecek hafta itibariyle başlayacak olan normalleşmeye en yakın iller Güneydoğu Bölgesi’nden oldu. Tablonun olumlu seyrettiği kentlerde her 100 bin kişide haftalık vaka sayısı Hakkâri’de 3,21, Şırnak'ta 3,91, Muş'ta 8,5, Batman'da 8,71, Iğdır'da 10,43 oldu.
 

http://www.duzcemanset.com.tr/haberprint/duzce-de-son-bir-haftada-belirgin-artis-40611.html