DÜZCE'DE ENFLASYON...

Kategori: Gündem - Tarih: 5 Şubat 2021 10:48
DÜZCE'DE ENFLASYON...

Düzce’de tüketici fiyatları bazında aralık ayında en yüksek fiyat artışı ve düşüşü yaşanan ürünler belli oldu. TÜİK tarafından açıklanan verilere göre zam şampiyonu yüzde 52,20 oranındaki artış ile şans oyunları olarak gerçekleşirken en çok ucuzlayan ürün yüzde 41,60 ile karnabahar oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Kocaeli Bölge Müdürlüğü, aralık ayında Düzce’de fiyatı en çok artan ve düşen ürünleri açıkladı.
Buna göre Düzce’de ocak ayı zam şampiyonu yüzde 52,20’lik artış oranıyla şans oyunları oldu.
Şans oyunlarını yüzde 49,42’lik artış oranıyla mandalina, yüzde 32,78’lik artışla da röntgen ücreti takip etti. Geçen ay zam şampiyonlarından olan patlıcandaki artış yüzde 27,44 ile bu ay da devam etti.
Fiyatı en çok ucuzlayan ürün de yüzde 41,60’lık azalışla önceki ayın zam şampiyonu karnabahar oldu. Bunu yüzde 27,84 azalışla kaban ve yüzde 24,83 ile ıspanak izledi.
Öte yandan son dönemde başta ayçiçek yağı olmak üzere gıda fiyatlarında yaşanan aşırı artış vatandaşın cebini yakarken TÜİK’in ölçümlerinde temel gıda maddelerin hiçbirinin yer alamaması  ve şans oyunları, röntgen ücreti gibi kalemlerin yer alması tatışmaya yol açtı.
Düzce’de enflasyon Türkiye ortalamasından yüksek
Bir önceki yılın aynı ayına göre (son 1 yıllık) ise, Düzce’nin içinde bulunduğu TR42 (Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu, Yalova) bölgesinde fiyat artışı yüzde 15,98 oranı ile Türkiye ortalaması yüzde 14,97’nin 1,01 puan üstünde gerçekleşti.

http://www.duzcemanset.com.tr/haberprint/duzce-de-enflasyon----40569.html