ÇERNOBİL ÖRNEĞİNİ VERDİ 'DÜZCE'NİN GELECEĞİ DE O BİLESİNİZ'

Kategori: Gündem - Tarih: 24 Ocak 2019 11:05
ÇERNOBİL ÖRNEĞİNİ VERDİ 'DÜZCE'NİN GELECEĞİ DE O BİLESİNİZ'

CHP ve İyi Parti Belediye Başkan Adayı Ömer Küçük, Düzce Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisini ziyaret etti. Gündemdeki konular hakkında açıklamalar yapan Başkan Adayı Küçük, 'Akçakoca'da sanayinin ne işi var?' dedi. Arıtma tesisinin 5 yıl önce ekonomik ömrünü tamamladığını dile getiren Küçük, Belediye Başkanı Dursun Ay'ın çeşmeden su içmesiyle ilgili olarak 'Bir zamanlar, biz Anavatan Partisi’ndeyken, Çernobil’de bizim bakanımız çay içmişti de devamında dünya kadar insan kanser olmuştu. Bizim Düzce’nin geleceği de o bilesiniz” dedi.

Düzce Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen ziyarette, CHP ve İyi Parti Belediye Başkan Adayı Ömer Küçük, Kent Konseyi Kadın Meclisi başkan ve üyeleriyle bir araya geldi. Kadın Meclisi’nin taleplerini ve şikâyetlerini dinleyen Küçük, gündemdeki konular hakkında da önemli açıklamalarda bulundu.İlk adaylığından bu yana seçimleri kazanan belediye yönetimlerini değerlendiren Küçük, Düzce’nin hak ettiği yerde olmadığını ve bundan üzüntü duyduğunu ifade etti. Düzce’nin gerek kaynakları gerekse jeopolitik konumu itbariyle hak ettiği yerde olmadığına dikkat çeken Başkan Adayı Küçük, bugüne kadar girdiği seçimleri kıl payı kaçırdığını ve bundan büyük üzüntü duyduğunu söyledi. Küçük, belediye başkanlığı için ilk aday olduğunda genç bir delikanlı olduğunu belirterek “Ben ilk aday olduğumda bir tane bile beyaz saçım yoktu. Keşke o yıllarda görev bize verilseydi” dedi.
“Düzce’nin belediyesini birilerine pazarlamak için yola çıkmadık”
Sorunların çözümü noktasında Düzce Belediyesi’nin yetkisine dikkat çeken Küçük, belediyenin elinin vatandaşın cebinde olduğu söylemini yineleyerek şöyle konuştu:
“Güç istiyoruz, niyaz istiyoruz ama bunları isterken, bilesiniz ki hiçbir Allah kuluna taahhüt vermiyoruz. Düzce’nin belediyesini birilerine pazarlamak için yola çıkmadık. Bu belediye Düzce’nin, benim değil, belediye meclis üyelerinin değil. Siyasette hep pazarlık vardır. Siyasette oy alabilmek için bir yerlere taahhütler vereceksiniz. Bir yerlere diyeceksiniz ki ‘biz belediyeyi alınca, sizlere bu nemalardan kazandıracağız.’ Biz bunları yapmadığımız için çekimleri kıl payı kaybettik. Düzce’nin insanı bize güç ve destek verdi. Biz o desteği bir türlü sandıktan çıkartamadık. Keşke Allah nasip etseydi. 5 sene 5 sene derken zaman o kadar hızlı geçiyor ki. Ben ilk aday olduğumda bir tane beyaz saçım yoktu. Gencecik delikanlıydım. Keşke o verimli zamanlarımızda belediyeyi alabilseydik de, keşke o zaman ki çevrelerimizle, Düzce’yi bütünleştirip, şehrimize üreten, istihdam sağlayan, suyu içilen, toprağı işlenen bir belediyeciliği yakalattırabilseydik.”
'Akçakoca'da sanayinin işi ne?'
Gelen belediyelerin göze hitap ettiğini, ancak hizmet kalitesi noktasında yaşam standardı yükseltmediğini sözlerine ekleyen Başkan Adayı Küçük, 'Akçakoca'da sanayinin ne işi var' dedi. Küçük, sözlerine şöyle devam etti;
“En basit örneklerinden biri şehrin merkezinde bu belediye binasının, bana göre yeri yok. Biz Düzce’mizi kilitledik. Kilitlediğimiz yerlere de parkeler yaptık, milletimizin ayağını kaydırıyoruz. Üniversite şehri değiliz, sanayi şehri değiliz, Kültür ve Turizm şehri değiliz, tarım şehri değiliz neyiz biz Allah aşkına. 15 yıl önce 7 yaşında olan çocuğumuz, bugün 22 yaşında, üniversiteyi de okumuş, işi yok gücü yok sokaklarda geziyor. Bunu mu hak ediyordu bizim çocuklarımız. Böyle mi olmalıydı Düzce’miz. Bu kadar gücün ve nüfusun arasında, Bir Eskişehir olabilirdik, bırakın Eskişehir’i, Hendek olamadık, Amasra olamadık. Bizim onlardan ne eksiğimiz var. Şimdi kalktı bizim yönetici arkadaşlarımız, şimdi göreve talip olanlar da, Akçakoca’ya OSB diyorlar. Allah aşkına Akçakoca’da OSB’nin ne işi var. Biz orayı 12 ay turist çeken bir ilçe yapamaz mıyız? Şamandıra şelalemiz, Güzeldere Şelalemiz, Konuralp’imiz var. Düzce Halkı’nın %90’ı oraları görmedi. Daha Düzce’mizi kendi insanımıza tanıtamadık ki.”
Çernobil'i örnek verdi 'Düzce’nin geleceği de o bilesiniz' dedi
Düzce’de musluk sularının içilemez olduğunu ifade eden Küçük, Belediye Başkanı Dursun Ay’ın musluktan su içmesini şu şekilde değerlendirdi;
“Daha içilebilir suyumuz yok. Musluklarından su içen kaç kişi var. İçemezsiniz çünkü bizim arıtma tesisimiz ekonomik ömrünü 5 yıl önce tamamlamıştır. Geçenlerde hastaneye gittim. Yeğenim çocuk doktoru. Kapısında dünya kadar küçücük çocuklar. O çocuklar artık o suyu kaldıramıyor. O sudan dolayı hepsi ateşli hastalık sahibi. Yazık değil mi çocuklarımıza. Hava kirliliği ne olacak, kömür dağıtıyorsanız da adam akıllı kömür dağıtın. İnsanımızı zehirlemeyin, kanserden gidiyor insanımız. Belediye Başkanımız geçen çeşmeden su içiyor. Bir zamanlar, biz Anavatan Partisi’ndeyken, Çernobil’de bizim bakanımız çay içmişti de, devamında dünya kadar insan kanser olmuştu. Bizim Düzce’nin geleceği de o bilesiniz.”
“Yeterince kadın olmazsa biz isyan ederiz”
Kent Konseyi Kadın Meclis Başkanı Ulviye Dikmen ise kadınların yönetim mekanizmalarında olmaları gerektiğine vurgu yaparak, Başkan Adayı Ömer Küçük’ten kadınların daha çok söz sahibi olmaları noktasında destek istedi. Başkan Dikmen, kadın meclisi adına beklentileri şu şekilde aktardı;  “Kadınların karar mekanizmalarında olmalarını çok önemsiyoruz. Bunun için muhtar adaylarımız var ve mecliste daha çok kadın görmek istiyoruz. Kent konseyinde kadınlar var, erkek arkadaşlarımız da var. Belediye Meclisi’nde veya siyaset arenasında, kadının karar mekanizmasında olması çok önemli. ‘Bu davetiyeyi dağıtın, bu bildiriyi dağıtın, bu bilgiyi götürün, buraya gidin, mahalle gezileri yapın’ şeklinde olmasını istemiyoruz. Ben buradaysam, kararın içinde olmalıyım ki haklarımı savunabileyim. Bu çok önemli bir şey, Ömer’e de bir uyarı yapıyorum burada. Eğer ki mecliste yeterince kadın olmazsa biz isyan ederiz. Peşin peşin söyleyeyim. İşimiz isyan çünkü başka türlü elde edemiyoruz.”
 

http://www.duzcemanset.com.tr/haberprint/cernobil-ornegini-verdi--duzce-nin-gelecegi-de-o-bilesiniz--28137.html