BEN DEĞİL KİRACIM YAPTI

Kategori: Gündem - Tarih: 2 Haziran 2022 14:02
BEN DEĞİL KİRACIM YAPTI

Geçtiğimiz haftalarda iş yerine kaçak yapı inşa edildiği gerekçesiyle Düzce Belediyesi Encümeni kararıyla ceza alan İYİ Partili Meclis Üyesi Erkan Dinçer konuya ilişkin basın açıklaması yaptı. Kesilen cezayı basından öğrendiğini söyleyen Dinçer, “Mülk bana ait ama sundurmayı yapan kişi, kiraya verdiğim firmanın sahibi. Böyle bir şey yapacağını bana söylemedi. Nitekim ceza da kesilmiş ve basına düşmüş.” dedi.

İYİ Parti Düzce İl Başkanlığı’nda İYİ Parti İl Başkanı Yunus Özay Er, Meclis Üyeleri Erdoğan Kefeli ve Ender Çakar ile birlikte kameraların karşısına geçen İYİ Parti Düzce Belediye Meclis Üyesi Erkan Dinçer, mülk sahibi olmasına rağmen konunun, kendisine tebligat yapılmadan önce basına sızdırıldığını iddia ederek belediye yetkililerine yüklendi.
“Benim haberim yokken kiracım yapmış”
Toplantıda söz alan Dinçer, “Mülk bana ait ama sundurmayı yapan kişi, kiraya verdiğim firmanın sahibi. Böyle bir şey yapacağını bana söylemedi, bina sakinlerinden muvafakat alıp yapmış. Bir bina sakininin yurt dışında olmasından dolayı muvafakat verememesi, belediye nezdinde eksik evrak dolayısıyla cezai işleme tabi tutulmuş. Nitekim ceza da kesilmiş ve basına düşmüş. Ben de olayı basından öğrendim.” şeklinde konuştu.
“Hukuki takipçisi olacağım”
Ayrıca konunun hukuki kanaldan takipçi olacaklarının altını çizerek şunları söyledi: “Koçyazı Mahallesi’nde daha önce bir müteahhidin yapmış olduğu iskanı mevcut olan bir yapının giriş katındaki yeri satın aldım. Bu yerin üzerinde ailelerin konut olarak kullandığı daireler mevcut. Bu iş yerini aldıktan sonra kiraya vermek istedim bir işletmeci yaprak döner ile ilgili bir iş yeri açmak istedi ben de “Açabilirsin.” dedim. Bu kişi belediyeye gitmiş işletme açmak için gereken bilgileri aldıktan sonra geldi benimle sözleşme yaptı.
“1 kişiden muvafakat alamadığı için ceza yazıldı”
15 Mart 2022 tarihinde kira sözleşmesi yaptık. Bu kira sözleşmesini yaptıktan sonra işlemlerin başlaması için dairelerde oturan insanlardan muvafakatname de alması gerekiyordu. Bir kişi hariç hepsinden almış alamadığı bir kişi Almanya’da olduğundan dolayı onunkini alamamış fakat şu bilgiye erişmiş; kendisinin yakın zamanda Türkiye’ye geleceğini ve muvafakatını vereceğini söylemiş. Bunlarda kira sözleşmesi gereği kira ödemesi başladığı için ve zamlar sebebi ile artan maliyetler için beklemektense belediyeden izin almadan inşaata başlamışlar.
“’Belediyeyi dinlemeyin, kafanıza göre yapın’ demedim”
Evet Düzce Belediyesi İmar Komisyonu’nda üyeyim fakat İmar Müdürlüğü’nde herhangi bir yaptırım gücüm olmadığı gibi bu kişilere hiçbir zaman “Belediyeyi dinlemeyin, kafanıza göre yapın, belediyede imar komisyonundayım.” gibi bir söz kullanmadım. Olması da mümkün değil. Muvafakatname veremeyen kişi de gelip vermiş ve alıp belediyeye teslim etmişler. Belediyedekiler bakıp “Burada CD eksik, buradaki evrakların CD’ye geçirilmesi gerekir. Bir de işyeri sahibi ile bu yapılan sundurma ile ilgili noterde bir sözleşme yapman lazım.” demiş.
“Ben olayı basından öğrendim”
Bunu 10 gün evvel söylemişler. Bu kişi de bu hafta açılışı yapacaktı çalışma ruhsatını alıp almadığını bilmiyorum. Bu süreç içerisinde 29 Nisan’da belediyeye gitmiş bir tutanak tutmuş, izinsiz bir inşaat yaptığı için bu inşaatta sundurma inşaatı. 12 Mayıs’ta da bununla ilgili bir encümen kararı var. Bu encümen kararı da daha benim kendi adresime gelmedi. Ben bunu basından öğrendim. Ben orada 4 katlı kaçak bina yapmışım gibi resimler konmuş. Benim bina ile alakam yok ve bina iskanı olan bir bina.
“Benim yüzümden İYİ Parti zarar görüyor”
Problem sadece yeni kiracının lokanta için ön tarafa bir sundurma yapmasından kaynaklanıyor. Ben de kiracıma “Sizin yüzünüzden bu konuda ben de mağdur oluyorum.” dedim. Bu haberi yapanların gelip birebir benimle konuşmalarını isterdim. Bir de İYİ Parti ile hiç alakası olmamasına rağmen meclis üyesi olduğum için partide zarar görüyor.”
Er: Bu tip cezai işlemler mülk sahibine mi yoksa usulsüzlüğü yapana mı fatura edilir?
İl Başkanı Yunus Özay Er de “Konu muhalifler değil de kendi yandaşları olduğunda bu tip cezai işlemlerin mülk sahibine mi yoksa usulsüzlüğü yapan kiracıya mı fatura edildiğini, sayın Belediye Başkanımız Dr. Faruk Özlü ’ye sorulmasını isterim.” dedi.
 

 

http://www.duzcemanset.com.tr/haberprint/ben-degil-kiracim-yapti-51945.html