BAŞKAN ÖZLÜ İLK SOMUT ADIMI ATTI

Kategori: Gündem - Tarih: 12 Haziran 2019 15:21
BAŞKAN ÖZLÜ İLK SOMUT ADIMI ATTI

Düzce Belediye Meclisi çok önemli bir karara imza atma arifesinde! Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü'nün talimatıyla yıllardır şikayet konusu olan Konuralp bölgesindeki dikey yapılaşmaya yönelik özel bir çalışma yürütüldü. Bu çalışma Haziran ayı ilk birleşiminde meclise öneri olarak taşındı. Buna göre, Konuralp'te artık yüksek katlı binalar yükselmeyecek, kat imar izni 4 olacak. İmar ve Şehircilik Komisyonu'na havale edilen önerinin gelecek toplantıda meclisten geçmesi bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yerel yönetimlere yaptığı "dikey değil yatay mimariden yana olun" uyarısı doğrultusunda Düzce'de ilk somut adımlar atılmaya başlandı. Düzce ili ve yakın çevresinin 1. Derece Deprem Kuşağı (Kuzey Anadolu Fay Hattı) üzerinde kalması dikkate alınarak, Konuralp çevresinde kontrolsüz yapılaşmanın önüne geçilmesi hedefleniyor.

 

Düzce ve özellikle Konuralp çevresinde yüksek katlı yapılaşmayı durdurmak için gerekli imar planı değişikliği Düzce Belediye Başkanı ve eski Bakan Dr. Faruk Özlü imzası ile meclis gündeminde görüşülerek İmar ve Şehircilik Komisyonu'na havale edildi.

 

Yüksek katlara izin verilmeyecek

Bilindiği gibi Başkan Özlü, Konuralp bölgesinin tarihi dokusuna yakışır şekilde yeniden yapılandırılması amacıyla kurulan "Konuralp Yönetim Ofisi" toplantısında konuyu gündeme getirerek yüksek katlara izin verilmeyeceğini söylemişti. Konu hakkında ilk hamle Haziran ayı ilk meclis toplantısında yapıldı. Yapılan özel çalışma sonucu hazırlanan öneriye göre; Konuralp'te yapılar artık zemin üzeri 4 kattan fazla inşa edilemeyecek, yapım çalışmaları devam eden mevcut inşaatlar da projelerine revizyon yaparak yürürlüğe konan karara uygun şekilde yapılmaya devam edecek. Kararın Haziran ayı ikinci meclis oturumunda nihai sonuca erişmesi ve resmen yürürlüğe girmesi bekleniyor.

 

"Yapılaşma denetiminde bazı boşluklar olduğunu gördük"

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Düzce mitinginde bahsettiği konunun öncelikli gündem maddesi olduğunu belirterek "Sayın Cumhurbaşkanımız Düzce mitinginde bize bir şey söyledi. Şehrin imarı, şehirciliği görsellik ve zemin yapısına uygun olarak inşa edilmelidir. Bu konuda 2 ay içinde çalışmalarımızı tamamladık. İnsanımızın deprem korkusu hala devam ediyor. Bu yüzden burada şehirleşmenin sıkı bir kontrol altında olması gerekiyor. Birinci deprem kuşağında bulunuyoruz. Deprem değil, ihmal ve riskli yapılar öldürür. Bu konuda tüm tedbirlerimizi alıyoruz. Konuralp de yine tarihi bir geçmişe sahip, ilk yerleşim alanlarından biri. Nereye kazma vursanız bir tarih çıkıyor. Orada da yapılaşma denetiminde bazı boşluklar olduğunu gördük. Hem kat sınırlaması getirdik hem de imar planı uygulamalarını sıkı şekilde takip edeceğiz. Antik kent geçmişin izlerini taşıyarak geleceğe taşınacak." şeklinde konuştu.

 

"İmar ve yapılaşmada esnek dönem bitiyor"

Düzce Belediye Başkan Yardımcısı Celal Kasapoğlu da konu hakkında yaptığı açıklamada "Eski Konuralp kent merkezi ile Düzce Üniversitesi yerleşkesi arasında kalan bölgenin yapılaşma koşullarıyla ilgili idaremizin meclisimize bir talebi olmuştur. Söz konusu bölgede daha önce yapı yüksekliği 4 kat idi. Düzce Üniversitesinin hızlı gelişmesi nedeniyle bölgede oluşacak konaklama iskan ve ticari ihtiyaçları gidermek adına yapı yükseklik ve yoğunluğunu arttıran bir imar plan değişikliği yapılmış ise de; bugün gelinen noktada bölgenin yapısı, binaların düzensiz yükseklik ve yoğunluğu, yol ve alt yapı sistemlerinin bu yoğunluğu kaldırmayacağı, yapılan bu değişikliğin şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve bölgenin estetiğine uygun olmayan bir sonucu doğurduğu aşikardır. Bu nedenle başkanlığımız, söz konusu bölgedeki yapılaşma koşullarıyla ilgili şehircilik ilkeleri ve planlama esasları doğrultusunda, aynı zamanda da 2014 yılında revize edilen imar planlarını da dikkate alarak yapılaşmada Zemin+3, Emsal:2 ve Zemin +4, Emsal 2,40 olacak şekilde plan değişiklik teklifini 10 Haziran 2019 tarihinde meclis başkanlığımıza sundu. Meclisimiz konuyu İmar Komisyonu'na havale etmiş olup, meclisimiz 13 Haziran 2019 tarihli toplantısında komisyon görüşünü değerlendirerek nihai kararını verecektir. Meclisimizin konuyla ilgili olarak alacağı kararın Konuralp'imize ve Düzce'mize hayırlı olmasını dilerim." dedi.

 

Öte yandan Konuralp'te yüksek katlı yapıların yangın gibi durumlarda itfaiye araçlarının müdahale kapasitesinin dışında kalması risk taşıyor.

http://www.duzcemanset.com.tr/haberprint/baskan-ozlu-ilk-somut-adimi-atti-29197.html