AK PARTİ BASIN AÇIKLAMASI DÜZENLEDİ

Kategori: Siyaset - Tarih: 26 Mayıs 2021 11:48
AK PARTİ BASIN AÇIKLAMASI DÜZENLEDİ

AK Parti K Parti Düzce İl Başkan Yardımcısı ve İnsan Hakları Başkanı Fatih Sönmez, 27 Mayıs Darbesinin 61. Yıldönümü nedeniyle düzenlediği basın açıklamasında, “CHP iktidarının antidemokratik uygulamalarını rafa kaldıran merhum Menderes, bilhassa din ve vicdan özgürlüğü konusunda attığı adımlarla milletimizin gönlünde yer edinmiştir” diye konuştu.

Seçilmiş bir başbakan ve iki bakanı idama götüren 27 Mayıs Darbesi'nin üzerinden 61 yıl geçti. Türkiye tarihine utanç vesikası olarak tarihe geçen darbe sonrası Anayasa ve TBMM feshedildi, siyasi faaliyetler bir süreliğine askıya alındı. Yargılamaların yapıldığı, Yassı Ada’da idamlarına karar verilen Başbakan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan, infaz edildi.
AK Parti Düzce İl Başkan Yardımcısı ve İnsan Hakları Başkanı Fatih Sönmez, Tanıtım ve Medya Başkanı Mine Met, AK Parti Düzce İl Yönetim Kurulu Üyesi Arif Çelik, AK Parti Düzce İl Kadın Kolları Başkan Yardımcısı Fatma Nurten Batur ve AK Parti Düzce İl Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı Okan Yıldız, Düzce İl Binasında kameralar karşısına geçerek, 27 Mayıs 1960 darbesini kınadılar.
“27 Mayıs darbesi Türk Demokrasisine darbe vurdu”
81 İlde eş zamanlı olarak yapılan basın açıklaması metnini okuyan AK Parti K Parti Düzce İl Başkan Yardımcısı ve İnsan Hakları Başkanı Fatih Sönmez, “Medeniyet geleneği denildiğinde ilk akıllara gelen Türkiye ve Aziz Milletimiz, demokrasi ve insan hakları adına birçok fedakarlığı göze almış, bu uğurda çok sayıda bedel ödemiştir. Her bir vatandaşımızın gönlünde yer edinen, hamuru vatan sevgisi ile yoğrulan milletin evlatları hukukun vesayet altına alındığı dönemlerde işkenceler görmüş ve idam sehpalarında şehit edilmişlerdir. Vesayet ve beraberinde getirdiği darbeler milletimize fayda getirmemiş; milletimizden demokrasisini, ekonomisini, moral ve motivasyonunu koparıp götürmüştür. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne hukukun askıya alındığı, toplumsal ve siyasal düzene ilk darbe; 27 Mayıs 1960’ta, Başbakan Adnan Menderes ile yol arkadaşlarının tutuklanması ve idam edilmesiyle gerçekleştirildi. Milli irade ile arasına perde çekenlerin; insanlığa, demokrasi ve vicdanlara yönelik büyük bir ihaneti olarak hafızalarımıza kazındı” dedi.
“Menderes, Anadolu’nun Ezan-ı Muhammedi’ye olan özlemini gidermiştir”
“1950 yılında milli iradenin yüksek teveccühü ile dönemin tek parti zihniyetini geride bırakarak iktidara gelen Adnan Menderes ve yol arkadaşları, kısa zamanda ortaya koydukları projeler ile Türkiye’ye çağ atlattılar” diyen Sönmez, açıklamasında son olarak şu ifadelere yer verdi:
“ Milletimizin milli ve manevi değerlerini Anadolu coğrafyasından silmeye çalışan CHP iktidarının antidemokratik uygulamalarını rafa kaldıran merhum Menderes, bilhassa din ve vicdan özgürlüğü konusunda attığı adımlarla milletimizin gönlünde yer edinmiştir. Tek parti rejiminin en büyük ayıplarından olan Türkçe Ezanı özüne döndürerek, Anadolu’nun Ezan-ı Muhammedi’ye olan özlemini gidermiştir. Ancak vatanın yararına olan bu gidişatın önünü tıkamak isteyenler türlü yalan ve iftiralarla algı oluşturarak 1960 yılında, askerin namlusunu Çankaya Köşkü’ne çevirmişlerdir.”

http://www.duzcemanset.com.tr/haberprint/ak-parti-basin-aciklamasi-duzenledi-41111.html