7 GÜNDE, 8 VEFAT

Kategori: Gündem - Tarih: 16 Kasım 2021 15:24
7 GÜNDE, 8 VEFAT

Düzce’de yeni tip koronavirüse karşı kontrol altına alma mücadelesi devam ederken son 1 haftada yoğun bakımda tedavi gören 8 kişi daha COVİD-19’a karşı verdiği yaşam mücadelesini kaybetti. Toplam kayıpların sayısı 269’a ulaştı. 39 kişi yoğun bakımda yaşam savaşı verirken başından bu yana kurallar aynı olmasına rağmen uzmanlar, ölümcül tehlikeye dikkat çekerek Düzceliler’i bir kez daha uyardı.

Yeni tip koronavirüs salgınının Türkiye’de ilk görüldüğü günden bu yana 20 aylık zaman dilimi geride kalırken Düzce, salgınla mücadelede çetin bir sınav veriyor. 1 Temmuz’da kısıtlamasız hayata başlarken kazanımlarını da öldüren rehavete kurban veren Düzce’de zirveyi gören vaka sayılarında ekim ortasında başlayan düşüş umutlandırsa da son haftalık vaka tablosunda düşüş yerini durağan seyre bırakmıştı.
Aylar sonra bir ilk
Edinilen bilgilere göre duraklama dönemi yeni hafta itibariyle bir kez daha düşüşe dönüştü. Düzce’de haftalar sonra günlük vaka sayısı 200’ün altına görürken 14 Kasım günü 197 kişiye daha COVİD-19 teşhisi konuldu. Başından bu yana Düzce’de salgına yakalananların sayısıysa 62 bin 507’ye ulaştı.
1 haftada 8 eve ateş düştü
Vakadaki azalma sevindirse de ölümcül etkisini sürdüren virüs nedeniyle can kayıpları yaşanmaya devam etti. Son 1 haftada yoğun bakımda tutulan 8 kişi daha COVİD-19’a karşı verdiği yaşam mücadelesini kaybetti. COVİD-19 nedeniyle 8 ocağa daha ateş düşerken Düzce’de salgının hayattan kopardıklarının sayısı da bu kayıplarla 269’a çıktı.
39 kişi yoğun bakımda
Vefatlardaki artış kadar yoğun bakım servislerindekilerin sayısı da kaygılandırdı. Hastalığı ağır geçiren 39 vatandaşın pandemi yoğun bakım servisinde tedavisine devam edilirken bunlardan 19’u ise entübe edildi.
Kurallar başından beri aynı
Son bir haftadır salgınla mücadelede en önemli silah olan aşılamanın da oldukça yavaşladığı gerçeğine dikkat çeken uzmanlar vatandaşları salgının yayılım hızını kesmek ve ölümcül virüse karşı koruma kalkanı oluşturabilmeleri için sağlık kuruluşlarına aşı yaptırmaya davet etti. Öte yandan maske, mesafe ve temizlik kurallarına tam uyumun salgının başından bu yana en koruyucu tedbirler olduğuna işaret eden uzmanlar, Düzce’de vakalardaki düşüşün hızlanması için bu konudaki çağrısını da tekrarladı.

http://www.duzcemanset.com.tr/haberprint/7-gunde--8-vefat-51580.html