“DÜZCE’NİN HAVASI İYİLEŞTİRİLMELİ”

Kategori: Gündem - Tarih: 29 Nisan 2022 12:38
“DÜZCE’NİN HAVASI İYİLEŞTİRİLMELİ”

Düzce Üniversitesi’nde yaz-kış Düzce’yi esir alan ve halk sağlığını tehdit eden hava kirliliği sorunu enine boyuna masaya yatırıldı. Konferansta konuşan Hava Yönetimi Daire Başkanı İrde Çetintürk Gürtepe, Düzce’nin havasının iyileştirilmesi gereken illerden birisi olduğunu vurgulayarak, yakın zamanda Düzce’ye dair emisyon raporlarının çıkacağını ve bu raporların sonucuna göre çalışmaların daha kolay ilerleyeceğini söyledi.

Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi’nin hayata geçirdiği Orman Fakültesi Konferanslar Serisi kapsamında “Hava Yönetimi Uygulamaları ve Düzce Örneği” anlatıldı.
Çevrim içi olarak düzenlenen konferansta Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Hava Yönetimi Daire Başkanı İrde Çetintürk Gürtepe bilgi ve deneyimlerini katılımcılarla paylaştı.
Düzce’nin havası iyileştirilmeye çalışılıyor
Moderatörlüğünü Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Osman Uzun’un yaptığı konferansın açılış konuşmasını Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haldun Müderrisoğlu yaptı. Düzce’nin havasının iyileştirilmesi konusunda çalışılmaların sürdüğünü söyleyen Müderrisoğlu, bu konuda katılımcıları bilgilendirecek olan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Hava Yönetimi Daire Başkanı İrde Çetintürk Gürtepe’yle bir araya gelmekten dolayı duyduğu memnuniyetini dile getirdi. Etkinliğin herkes için faydalı olması temennisinde bulunan Prof. Dr. Haldun Müderrisoğlu, başarı dilekleriyle konuşmasını sonlandırdı.
Ulusal emisyon politikalarını Paris İklim Anlaşmasıyla; 2053’te net sıfır sera gazı emisyon hedefi, tüm sektörlerde emisyon azaltımı ve temiz enerjiye geçiş hedeflerinin yer aldığını söyleyen misafir konuşmacı, Yeşil Mutabakat eylem Planı ile de; tüm ilgili politika alanlarında yeşil dönüşümü desteklemek, daha sürdürülebilir, kaynak-etkin ve yeşil ekonomiye geçiş amaçlandığının altını çizdi.
Araç yoğunluğu ve ahşap sanayii kirliliği tetikliyor
Düzce’nin havasının iyileştirilmesi gereken illerden birisi olduğu bilgisini veren Hava Yönetimi Daire Başkanı İrde Çetintürk Gürtepe, Düzce’deki hava kirliliğinin nedenleri arasında; araç yoğunluğu ve hızı, ahşap sanayii gibi nedenler olduğunu dile getirdi. Bakanlık olarak son 3 yıldır Düzce’deki çalışmaları yoğunlaştırdıklarını ifade eden Gürtepe, yakın zamanda Düzce’ye dair emisyon raporlarının çıkacağını, bu raporların sonucuna göre çalışmaların daha kolay ilerleyeceğini söyledi.
Sunum sonunda katılımcıların sorularını da yanıtlayan Hava Yönetimi Daire Başkanı İrde Çetintürk Gürtepe, ilgi duyan ve katılım sağlayan herkese teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

 

http://www.duzcemanset.com.tr/haberprint/-duzce-nin-havasi-iyilestirilmeli--51801.html