GÜR: “HEM EKONOMİK, HEM DE ÜRÜN KAYBI OLMUYOR”

Gündem 24 Haziran 2021 15:44
Videoyu Aç GÜR: “HEM EKONOMİK, HEM DE ÜRÜN KAYBI OLMUYOR”
A
a

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraki olan teknoloji şirketi Tarnet Tarım Kredi Bilişim ve İletişim Hizmetleri Sanayi ve Ticaret AŞ. Tarafından, Düzce’de ilk defa Zirai İnsansız Hava Aracı (ZİHA) ile çeltik tarlalarının ilaçlanmasına başlandı.

Düzce’nin Konuralp bölgesinde bulunan çeltik arazilerinde ZİHA’lar  le ilaçlama çalışmalarına başlandı. ZİHA’lara yüklenen yazılımlarla, uydu üzerinden haritada işaretlenen alanlar ZİHA’lar tarafından otomatik şekilde ilaçlanıyor.
Konu ile ilgili Öncü mikrofonuna konuşan Konuralp Çeltik Ekicileri Temsilcisi Erdinç Gür, Düzce’de ilk defa Zirai İnsansız Hava Aracı ile ilaçlama yapıldığını kaydetti. ZİHA ile çeltik tarlalarının ilaçlanmasının daha ekonomik olduğunu kaydeden Gür,  “Çeltik Ekicileri Temsilcisiyim Drone ile çeltik ilaçlaması Düzce’de ilk defa yapılıyor. Tarım Kredi Kooperatifinin destekleriyle getirdik. Önceden traktörlerin arkasına Holder takılarak, tarla içine hortum çekilerek yapılıyordu. Holder ile ilaçlama yaptığımız zaman mahsulde zayi oluyordu.  İster istemez tarlaya çekilen hortumlar kırıyordu, ilaçlama yapan arkadaşların gezdiği yerlerde, kayıplarımız oluyordu. Hem bu zayiatı ortadan kaldırmak için hem de zamandan ve insan gücünden tasarruf etmek için bu yıl ki ilaçlamalarımızda Drone kullanmayı tercih ettik. Tarım Kredi Kooperatifi sağ olsun, bizlere bu konuda yardımcı oldu. Bu yıl sezona drone ile başladık, inşallah güzel olacak.  Drone ile ilaçlama yapmak Holder’ den daha iyi oluyor. Hem ilaç sarfiyatına, hem mahsulün zayiatı açısından ezilmiyor kırılmıyor. Drone daha sağlıklı bir ilaçlama yapıyor” dedi.   

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri