GÜMÜŞ ÖNCÜ MEDYA GRUBUNU ZİYARET ETTİ

Gündem 16 Mart 2021 10:25
Videoyu Aç GÜMÜŞ ÖNCÜ MEDYA GRUBUNU ZİYARET ETTİ
A
a

Ülke genelinde çeşitli etkinliklerle her yıl kutlanan 15 Mart Tüketiciler haftası Düzce’de çeşitli etkinliklerle kutlanmaya başladı. Öncü Medya Grubunu ziyaret eden Düzce Tüketici Hakları Derneği Başkanı Safinaz Gümüş 2020 yılında Türkiye genelinde 594.270 adet Tüketici şikâyeti olduğu ve bunların %59 unun tüketiciler lehine sonuçlandığını açıkladı.

Tüm Türkiye genelinde 15 – 21 Mart tarihleri arasında kutlanan Tüketici Haftası, Düzce’de çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Öncü Medya Grubunu ziyaret eden Düzce Tüketici Hakları Derneği Başkanı Safinaz Gümüş, tüketici hakları ile ilgili kendilerine yapılan başvurular hakkında bilgi verdi.
Özellikle internet üzerinden yapılan alışverişlerde, haklarını korumaları için başvuru yapmaları gerektiğini kaydeden Gümüş,   15/21 Mart günleri Tüketici Haftası olarak çeşitli etkinlikler ile kutlanmaktadır. Bizlerde bazı bilgileri sizinle paylaşmak istedik.  Vatandaşlarımızın 11 bin 330 TL ye kadar olan uyuşmazlıklarında hakem heyetlerine bizzat giderek, posta yolu ile veya E-Devlet üzerinden başvuruda bulunabilirler. Bu hak arama hizmet dahil aldığınız tükettiğiniz her şeyi kapsamaktadır. Burada sizleri sıkmadan pandemi döneminde internetten satın alınan ürünlerin iadesi ilgili olarak, iade almayan veya 14 günlük cayma hakkını kabul etmeyen satıcıları, Ticaret Bakanlığına şikayet ettiğinizde ilgili yasa gereği 415 TL ceza uygulanabilecektir. Ayrıca satıcılar iade almamakta direndikleri durumda, tüketiciler bulundukları Valilik/Kaymakamlık bünyesinde tüketici hakem heyetlerine başvuruda bulunabilecekleri gibi Ticaret Bakanlığının TUBİS sistemi üzerinden hakem heyetlerine başvuru yaparak işlem talebinde bulunabileceklerdir” diye konuştu.
“Hakem üyelerine ücretsiz başvuru yapılabilir”
2020 yılında Türkiye genelinde 594.270 adet Tüketici şikâyeti olduğu ve bunların %59 unun tüketiciler lehine sonuçlandığının altını çizen Gümüş, konuşmasına şöyle devam etti:
 “Hakem Heyetleriniz bunlarla sınırlı kalmayıp, aldığınız ve ücret ödediğiniz hizmet alımı da dâhil hepsini kapsamaktadır.  Burada unutulmaması gereken ürün ve hizmet alımıyla ilgili ispatıdır. Dolayısıyla alınan hizmet ve malın mutlaka fatura, fiş, sözleşme, garanti belgesini almanız gerekmektedir. Ticaret Bakanlığımız tarafından 2020 yılında Türkiye genelinde 594.270 adet Tüketici şikâyeti olduğu ve bunların %59 unun tüketiciler lehine sonuçlandığını açıklanmıştır. Hakem heyetlerine başvurular ücretsiz olup verdikleri kararlar mahkeme kararları hükmündedir. Bu duygu ve düşüncelerle tüketicinin daima yanında olduğumuzu belirtmekte fayda görüyoruz. Ayrıca Alo 175 tüketici danışma hattıyla kurulan çağrı merkezi insan sağlığı, can ve mal güvenliği açısından risk taşıyan ürünleri, firmaları halkın şikayet edebilmesi amacıyla kurulduğunu da belirtmek isteriz. Kısaca tüketicilerimiz herhangi bir şekilde şüpheye düştüklerinde Alo 175 tüketici danışma hattını arayabilirler. El ele daha bilinçli günlere diyerek teşekkür ediyoruz.”

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri