GÖZLER DÜZCE VALİLİĞİ'NDE

Gündem 23 Haziran 2020 16:37
Videoyu Aç GÖZLER DÜZCE VALİLİĞİ'NDE
A
a

Her yıl hasat dönemi için il dışından binlerce işçinin geldiği Düzce'de koronavirüs salgını nedeniyle fındığı yerli işçilerin mi yoksa Doğu ya da Güneydoğu Anadolu bölgelerinden gelecek mevsimlik işçilerin mi toplayacağı hala netlik kazanmadı. Bununla ilgili İl Umumi Hufzıssıhha Meclisi'nin kararı beklenirken, Ordu'da fındığı Ordulu işçilerin toplaması kararı alındı.

 

Türkiye'deki fındık üretiminin yaklaşık yüzde 30'unu karşılayan Düzce'de bu yıl fındık hasadı koronavirüs gölgesinde gerçekleştirilecek.

Düzce'de gözler mecliste

Temmuz sonu ağustos ayı başı gibi tarlalara girmeyi planlayan üreticiler, son hazırlıklarını yaparken, fındığı kimin toplayacağı konusunda gözler Düzce Valiliği'ne çevrildi. Salgın nedeniyle dışarıdan mevsimlik işçi gelip gelmeyeceğine yönelik son kararı vali başkanlığında toplanacak Düzce İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi verecek.

Üreticiler kara kara düşünüyor

Özellikle tarlasından tonlarca kilo fındık çıkan üreticiler, günlük ücreti daha yüksek olan yerli işçilerle haftalar ürecek hasadı mali yükünü nasıl kaldıracağını düşünüyor. Önceki senelerde çok işçiyle kısa sürede toplama işini bitiren fındık yetiştiricileri, aylardır devam edecen salgın yüzünden dışarıdan işçiyle çalışmaya bir yandan çekiniyor diğer yandan 'Ne yapacağız?' sorusuna yanıt arıyor. Bu sancılı süreçte diğer fındık illerinden örnek uygulamalara yönelik haberler geliyor.

Ordu'da fındığı Ordulu işçiler toplayacak

Ordu Büyükşehir Belediyesi, "Fındık Dalda, Aklın İşçide Kalmasın" projesi kapsamında hasat dönemi öncesinde fındık bahçesi sahipleri ile Ordulu işçileri buluşturuyor. Projesi kapsamında ekipler ilçe ilçe dolaşarak fındık üreticilerini bilgilendiriyor.

Ordu'nun fındığının Ordulu işçiler tarafından toplanması için bir sistem kurduklarına işaret eden Proje koordinatörü Asım Suyabatmaz, şunları kaydetti:

"Her yıl hasat dönemi için 2 aylığına il dışından ilimize binlerce işçi geliyor. Bu işçiler gelirken A'dan Z'ye bütün erzaklarını getiriyor. 2 ay boyunca esnafımızdan kayda değer bir alışveriş olmuyor. Buna rağmen ilimizden milyonlarca para il dışına çıkıyor. Bu ters orantıyı lehimize çevirmek için geçtiğimiz yıl hayata geçirdiğimiz projemizi bu yıl genişlettik. Hem fındık bahçesi sahipleri hem de fındık toplamak isteyen yerli işçi kardeşlerimizi buluşturduk. Burada hem üreticilerimiz kazanacak hem işçi kardeşlerimiz kazanacak. Fındık işçileri için ödenen para ise ilimizde kalacak."

Suyabatmaz, söz konusu çalışmadan fındık bahçesi sahiplerinin ve fındık hasat işçisi olmak isteyenlerin yararlanabileceğine dikkati çekerek, bu kişilerin, belediyeye ulaşarak kayıt ve talep oluşturabileceğini bildirdi.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri