GÖRÜŞMEDE NELER KONUŞULDU?

Gündem 10 Ağustos 2017 15:10
A
a

Bir dizi ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere Düzce’ye gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, D-100 Karayolu üzerindeki bir otelde akil insanlarla bir araya geldi. Bir çok önemli ismin katıldığı yaklaşık 4 saat süren toplantıda, fındıkta yaşanan sıkıntılar, çevresel sorunlar ve Yığılca'da kurulacak çimento fabrikası masaya yatırılan konuların başını çekti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 2 ay içerisinde Düzce'ye 3. ziyaretini bugün gerçekleştirdi. Adalet Yürüyüşü kapsamında geçiş yaptığı Düzce'ye Ankara dönüşü sırasında da bir ziyaret yapan Kılıçdaroğlu, bu kez yoğun bir programla kente geldi.Türkiye'yi gezme kararı alan ve ilk durağı Düzce olarak belirleyen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’li vekiller ve il yöneticileri tarafından Kaynaşlı Gişeleri’nde karşılandı. Karşılama heyetiyle tek tek tokalaşan Kılıçdaroğlu, aileleri ile birlikte kendisine "Hoş geldiniz" diyen çocuklarla yakından ilgilendi.Kaynaşlı programının ardından şehir merkezinde öğle yemeği yiyen Kılıçdaroğlu ve beraberindeki heyetin bir sonraki durağı D-100 Karayolu üzerinde bulunan bir otel oldu. Burada bir grup akil insanla toplantı yapan Kılıçdaroğlu’nun bu görüşmesi basına kapalı olarak gerçekleştirildi.

Toplantıya katılan akil insanlar
Toplantıya Düzce Kamyon ve Tır Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Orhan Yılmaz, Düzce Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Ulviye Dikmen, Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk, Akçakoca Ziraat Odası Başkanı Levent Başaran, Marmara Sanayici ve İşadamları Derneği (MARSİAD) Başkanı Bahri Odabaş, Akçakoca Fiskobirlik Şube Başkanı Mustafa Oktay, Düzce Depremzedeler Derneği Başkanı Avukat Ayşegül Şenol Can, Abhaz Kültür Derneği Başkanı İhsan Kıymet, Kızılay eski Genel Sekreteri Muzaffer Komit, Çevre Mühedisleri Odası Eski İl Temsilcisi Zeyneti Bayri Ünal, Düzce Ticaret ve Sanayi Odası eski Meclis Başkanı Cemal Sahtiyancı, Mahmut Yabancı, Bahri Gündüz, İbrahim Çengel (Yığılca), Bünyamin Kırca (Kaynaşlı), Ferit Akbal, Erol Solak, İhsan Çetin ve Buğra Bek katıldı.

"Hiçbir yıl çiftçiye destek verilmedi"
Üreticilerin iki sezondur mağdur olduğu fındık fiyatı ve hükümetin tarım politikalarının ağırlıklık olarak masaya yatırıldığı toplantıda konuşan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, hükümetin anayasa gereği genel bütçeden çiftçilere destek vermesi gerektiğini vurguladı. Kılıçdaroğlu, "Her yıl milli gelirin yüzde 1'i oranıyla çiftçilere destek verilmesi kanunu çıktığından bu yana hiçbir yıl çiftçiye destek verilmedi. Verilmiyorsa Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı'nın dava açması gerekir.
Bu süreçte ben sadece burada değil, Ordu'da, fındık güneşinde oturduk, bir çalışma yaptık.  Kooperatifçi vardı, Fiskobirlik müdürü vardı, özel ihracatçısı vardı, esnafı vardı. Oturduk, konuştuk Biz bu sorunu nasıl çözeriz? Çözümü 3 aşağı 5 yukarı herkes biliyor." dedi.

"Siyaseti sorgulamak gerek"

Siyaseti sorgulamak gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Siz Ankara'da oturup, arada bir televizyonlara çıkıp, seçim meydanlarında, seçim süresince miting yapıp milletten oy isterseniz o oyu size kimse vermez." diye konuştu.

Çimento fabrikası gündeme geldi
Düzce'de çevresel sorunları tırmandıran çöplerin vahşi depolanmasının yarattığı sıkıntıların da gündeme geldiği toplantıda ayrıca Çevre Mühendisi Zeyneti Bayri Ünal tarafından Yığılca'nın Hoşafoğlu Köyü'nde yükselecek çimento fabrikasının doğaya ve yöre halkına vereceği zararlar aktarıldı. Toplantıda hazır bulunan 12 CHP'li vekilden biri olan Mahmut Tanal'ın bir kaç gün önce meclise taşıdığı ünlü Müteahhit Ali Ağaoğlu'nun yatırımı enine-boyuna tartışıldı.

4 saat sürdü
Yaklaşık 4 saat süren görüşmede, akil insanlar Düzce'ye dair beklentilerinin yanı sıra toplantı hakkındaki duygu ve düşüncelerini de dile getirdi.

Sorunlar yakından takip edilecek
Toplantıya davet ettiği tüm isimlerde istişarelerde bulunan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun kısa bir değerlendirme ve teşekkür konuşmasıyla sona eren görüşmede ele alınan konuların Düzce'den sorumlu CHP'li vekiller ve il-ilçe teşkilatları tarafından yakından takip edileceği öğrenildi. Kılıçdaroğlu'nun özellikle çevresel sorunlar ile fındık üreticilerinin yaşadığı fiyat mağduriyeti üzerinde yoğunlaştığı ve bu konuları Ankada nezdinde de gündeminde tutacağı edinilen bilgiler arasında...

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri