GÖRME ENGELLİLERİN “GÖREN GÖZ”Ü OLACAK

Gündem 10 Mayıs 2018 12:35
Videoyu Aç GÖRME ENGELLİLERİN “GÖREN GÖZ”Ü OLACAK
A
a

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından aralarında Düzce ve Bolu’nun da bulunduğu 41 ildeki görme engelli vatandaşlara “Gören Göz” cihazı dağıtılacak. Sahip olduğu navigasyon özelliği sayesinde görme engellilerin erişilebilirliğini kolaylaştırmak üzere tasarlanan cihaz ücretsiz olarak dağıtılacak.

Görme engelli vatandaşlar için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın işbirliğiyle hayata geçirilen çalışma kapsamında “Gören Göz” cihazı 2018 yılında Düzce ve Bolu’nun da aralarında bulunduğu 41 ile dağıtılacak.
 
Cihazı alabilmek için gereken başvuru şartları, “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, 2018 yılı itibariyle 12 yaş ve üzerinde olmak, görme engelini belirten ve ilgili yönetmeliğe uygun olarak alınan Engelli Sağlık Kurulu Raporuna göre görme engeline ilişkin tüm vücut fonksiyon kaybı oranı yüzde 70 ve üzerinde olmak, gören göz cihazını kullanmaya engel teşkil edecek işitsel, zihinsel veya el ve parmaklarını kullanamayacak derecede ortopedik engeli bulunmamak” şeklinde sıralandı.

Yapılacak başvuruda gerekli olan belgeler ise nüfus cüzdanı fotokopisi, engelli Sağlık Kurulu Raporu fotokopisi, ikametgâh belgesi ve dağıtım yapılacak illerdeki eğitim kurumlarında eğitime devam eden görme engelli öğrencilerin öğrenim gördüğüne dair 2018 yılı içerisinde alınmış öğrenci belgesi olarak belirtildi.

Gören Göz nedir?

Gören Göz cihazı, görme engellilerin ulaşmak istediği yere sesli komutlar yardımıyla yürüyerek veya otobüs, metro gibi toplu taşıma araçlarını kullanarak gidebilmesi amacıyla tasarlanmış Gören Göz yazılımının yüklenmiş olduğu ve GPS alıcısına gelen koordinat bilgilerinin sayısal harita yardımıyla işlenmesiyle görme engelliyi sesle veya tuşla gitmek istediği adrese doğru yönlendirecek olan bir akıllı telefon cihazıdır. Gören Göz cihazları sahip olduğu navigasyon özelliği sayesinde görme engellilerin erişilebilirliğini kolaylaştırmak üzere tasarlandı.

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
  • 15:55
  • 15:04
  • 14:34
  • 16:14
  • 09:25
  • 17:08
  • 17:04
  • 15:05
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri