GÖÇMENLERE ‘EĞİTİM’LE İŞ KAPISI!

Gündem 13 Ocak 2019 12:43
Videoyu Aç GÖÇMENLERE ‘EĞİTİM’LE İŞ KAPISI!
A
a

Göçmenlerin istihdama dahil edilmesi amacıyla hayata geçirilen ve eğitim faaliyetlerini kapsayan ALMIT Projesi’nde pilot uygulamalara başlandı. Düzce Valiliği ile Düzce İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün ortaklaşa yer aldıkları proje kapsamında Düzce’deki eğitimler 18 Şubat'ta başlayacak.

Göçmenlerin işgücüne dahil olmaları ve entegrasyonlarının sağlanması için yürütülen Brüksel merkezli ALMIT Projesi’nde pilot uygulamalara başlandı. 
2017 yılında AB tarafından desteklenen ve Sofya Üniversitesi´nin koordinatörlüğünü yaptığı Düzce Milli Eğitim Müdürlüğü ile Düzce Valiliği’nin birlikte yer aldığı Göçmenlerin İşgücü Piyasası Entegrasyonunun Eğitim Ve Becerilerini Haritalandırılması Yoluyla Hızlandırılması (ALMIT)  başlıklı proje kapsamında pilot il olan Sakarya, Kocaeli ve Düzce’de dil, vatandaşlık ve kültürel uyum kurslarının uygulamaları start aldı.
Proje ile göçmenlerin işgücü piyasasında yer alması için genel bir yaklaşım geliştirilmesi amaçlanıyor. Bu kapsamda 30 ay sürecek projede pilot uygulamalar, workshoplar, birebir görüşmeler, danışma seansları ve eğitici materyallerin hazırlanması gibi bir dizi faaliyet gerçekleştirilecek. 
Bu faaliyetlerden ilki olan dil kursları, vatandaşlık ve kültürlerarası uyum konularında yapılacak pilot eğitimler için ilgili müfredatlar ve materyaller oluşturuldu. Bununla birlikte Sakarya, Kocaeli ve Düzce illerinde pilot uygulamalara başlandı. Pilot uygulamalar ile toplamda 420 mülteci ve göçmene ulaşılması planlanıyor. Bu doğrultuda göçmenler A1 seviyesinde dil eğitimi ile sosyal güvenlik, konaklama, istihdam, vatandaşlık, sağlık hizmeti, eğitim ve Türkiye’deki kültürel ve sosyal değerler gibi Türkiye’ye uyum ve iş piyasasına entegrasyon için gerekli konularda pratik eğitimler alacaklar. Eğitimler 18 Şubat-29 Mart tarihleri arasında Düzce’de gerçekleştirilecek. 
        
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri