GERİ DÖNÜN!

Gündem 27 Eylül 2018 14:35
Videoyu Aç GERİ DÖNÜN!
A
a

İYİ Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er, eğitimde fırsat eşitliği için önlüğe geri dönülmesi gerektiğini söyledi.

Cumhuriyetin ilk yıllarından 1990'lara kadar siyah olan, daha sonra maviye dönüşen önlüklerle ilgili 27 Kasım 2012 tarihli yönetmelikle önemli bir değişiklik yapıldı. Buna göre; 2013-2014 eğitim öğretim yılından itibaren okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde öğrencilerin kılık ve kıyafeti serbest bırakıldı. Bu doğrultuda kimi okullarda idareler serbest kıyafet, kimisinde ise üniforma uygulamasına gitti. Ancak geçtiğimiz günlerde çocuğuna okul üniforması alamadığı için intihar ettiği iddia edilen bir baba tüm ülkede derin bir üzüntü yarattı.

Önlükler 2010-2011 eğitim yılında resmen kaldırıldı”
Bu konuda Avni Akyol Parkı girişinde açıklamalarda bulunan İYİ Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er, şu ifadelere değindi:“Basın açıklamamızda eğitimde fırsat eşitsizliği üzerine vurgu yapıp önlüğün simgesel olarak önemine, toplumun fırsat eşliğine olan ihtiyacının vurgulamak için toplandık. Hepimizin bildiği gibi insanlar eşit olarak dünyaya gelir fakat daha sonra yaşanan sosyoekonomik sorunlar nedeniyle farklı hayatlar sürer. Eğitim hayatı en önemli birimlerden bir tanesi olarak gözümüze çarpmaktadır. Gerek insan hakları evrensel bildirgesinde her bireyin eğitim hakkı vardır ifadesiyle, gerekse uluslar arası çocuk hakları sözleşmesinde eğitim hakkı eşitlikle güvence altına alınmıştır. Ülkemizde de cumhuriyetin kurulduğu ilk dönemlerden itibaren eğitimde fırsat eşitliği öğrencilerin ayrım yapılmaksızın yeteneklerini en uygun şekilde ortaya koyup, bu çerçevede eğitim almalarını fırsat bilip inşa edilmiştir. 1973 yılında yayınlanan 1939 sayılı kanunda da bu vurgu açıkça belirtilmektedir. Bununla birlikte eğitimde fırsat eşitliği kanunu ülkemizde ciddi erozyona uğramıştır ki bu toplumun her kesimini rahatsız etmektedir. Bunun temel ilkelerinden bir tanesi de önlük simgesidir. Bizim ve bizim yaşıtlarımızın eğitim hayatında çok önemli yer alan önlük, insanların ve özellikle çocukların birbirlerine karşı olan tavırlarında eşitlik konusunda çok önemli bir işleve sahiptir. Belli başlı eğitim sorunlarına yetişmekte toplumun ve devletin arada oluşan farkları kapatması anlamında önlüğümüzün çok önemli bir yer tuttuğuna inanıyoruz. Eğitimde fırsat eşitliğinin sadece küçük bir simgesi olması noktasında hepimizin de bildiği üzere cumhuriyetin ilk yıllarından 1990’lara kadar siyah olan ve daha sonra maviye dönüşen öğrencilikle özdeş hale gelen önlükler 2010-2011 yılında resmen kaldırılarak üniforma sistemine geçilmiş, okullarda öğrencilerin giyecekleri üniformaların rengine, desenine diğer okul aygıtlarıyla birlikte okul aile birliği karar vermeye başlamıştır.”

Önlüğümüzü geri istiyoruz”
Eğitim eşitliği için yapılması gerekenlere de değinen Er, şöyle konuştu: “Peki ne yapılmalıdır? İlk başta çocuklarımızın sağlıklı ve huzurlu eğitim almaları adına velilerimizin önünde duran ve aile bütçesine ciddi külfetler getiren bu masraflara bir son verilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Eskiden olduğu gibi rengi ne olursa olsun öğrenciler arasında sosyal farklılıkları ortadan kaldırma adına önlüğe geri dönülmesini bir simgesel adım olarak görüyoruz. Belki bu küçük bir başlangıç olarak görülecektir ama eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması adına bizler tarafından bir basın açıklaması yapılmasını uygun gördük. Sağlıklı bir eğitimin belki de en temel şartı öğrenciler arasında olan ya da oluşacak olan ekonomik ve sosyal farklılıkların önüne geçmektir. Göreceksiniz ki toplumumuz geri kalanı ortaya koyacaktır. Eğitim sistemimizi içinden çıkılmaz ve geri dönülmeyen noktaya getirmeden devletimizin ve gerekli yetkililerin önlem alması adına bunun için de mücadele edilebilmesi için daha ciddi ve kararlı siyasi iradenin ortaya koyulmasını toplumumuz adına rica ediyoruz. Çocuklarımızın sağlıklı ve eşit eğitim alabilmesi adına velilerimizin önünde duran ve ciddi külfetler getiren masraflara artık bir son verilmelidir. Önlüğümüzü geri istiyoruz. Evladına okulda giyeceği pantolonu alamadığı için canına kıyan anne ve babaların olmadığı daha güzel yarınları hak eden bir memlekette ve daha adil bir ülkede yaşamak dileğiyle.”

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri