GEREKÇE: İLLEGAL GEÇİŞLER VAR

Gündem 30 Eylül 2018 15:08
Videoyu Aç GEREKÇE: İLLEGAL GEÇİŞLER VAR
A
a

Fındık konusunda Fiskobirlik’in yeniden devreye girmesi ancak yapı olarak değişmesi gerektiğini belirten AK Parti Düzce Milletvekili Fahri Çakır, “Bence hemen Fiskobirlik’i Doğu Karadeniz ve Batı Karadeniz birlikleri olarak ikiye bölelim. Niye çünkü Doğu Karadeniz ve Batı Karadeniz fındığı arasında gramında bile 1 lira ile 1.5 lira fark var. Aralarında bazı illegal geçişler var. Fiyat konusunda bazı randımanlar dönüyor.” dedi.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)’nin hala fındık fiyatı konusunda açıklama yapmaması tepkilere neden olmaya devam ederken, bu konuda bir açıklama da AK Parti Düzce Milletvekili Fahri Çakır’dan geldi.

Fındık konusunda fiyat politikası istenilen yerde değil, fındık üreticisinin istediği yerde hiç değil”
Fındık konusunda yaşanılan gelişmeleri değerlendiren Çakır, şu ifadelere yer verdi: “Ben fındık hakkında bıraksan 2-3 saat konuşabilirim. Fındık bizim kıymetli, stratejik, Karadeniz Bölgesi’nde 8 milyon kişiyi doğrudan ilgilendiren bir üründür. Fındık konusunda fiyat politikası istenilen yerde değil, fındık üreticisinin istediği yerde hiç değil. Türkiye’nin, serbest piyasa ekonomisi gereği izlediği bir politika var. Bu politika tüm ürünleriyle birlikte aynıdır. Dolayısıyla yaklaşık 14 tane birlik ve bu birlikler aracılığıyla reglle edilen diğer ürünler, bu ürünler arasındaki bir ürün de fındık. Bunun da birliği var, bir de Fiskobirlik var. Fiskobirlik artık unutuldu. Bu nedenle son iki yıldır TMO’yu devreye aldık. Bunu yapmakla fındığın serbest piyasa mantığıyla satılması konusunda fayda gördük. Ancak istenilen yerde mi, gene değil.”

TMO alım yaparsa girdiği fiyat piyasa koşullarında sabit kalır”
Kendisinin de fındığı olduğunu söyleyen Çakır, şöyle konuştu: “TMO köşede her an fındık alacakmış gibi duruyor ancak ben işin kesin çözümünden yanayım. Fındığın kısa bir süre içerisinde bugünkü fiyatların üzerine çıkacağı kanaatindeyim bu birincisi. İki, TMO’nun şu an fındık almamasını iki anlamda doğru buluyorum. Bir tanesi esas işi yapması gereken bana göre hala Fiskobirlik ama Fiskobirlik’i ayrıca konuşabiliriz. TMO alım yaparsa girdiği fiyat piyasa koşullarında sabit kalır, onun altına düşmeyi önler, çıkmasına da bu sefer mani olur. Ben ümit ediyorum kısa sürede fındığın bugünkü fiyatının üstüne çıkacağını ama köklü tedbir olarak şunu söyleyebilirim. Bununla alakalı Fahri Çakır olarak, bölgedeki milletvekili olarak, fındıkla ilgili dertlenen de birisi olarak çalışacağımı özellikle ifade etmek istiyorum.”

Bence hemen Fiskobirlik ikiye bölünmeli”
Fiskobirlik’in yeniden devreye girmesini ama ikiye bölünmesi gerektiğini de söyleyen Çakır, “Fiskobirlik bana göre geçmişte haklı, haksız bir sürü olumsuz anlamda spekülasyonlara alet olmuş bir birliktir. Evvela Fiskobirlik’in bunlardan arındırılması gerekiyor. Fındık üreticisi Fiskobirlik’e “Kendi birliğim” algısı olmasına ihtiyaç var çünkü geçmişteki olumsuz algıyı gidermek gerekiyor. 6 ayda, 1 yılda Fiskobirlik yeniden hayata geçirilerek bu üreticinin elinden ve önünden özellikle fındık politikasını üretici adına izleyen ve üretici adına alım yapan, alımlarda da devletin desteklediği kurum ve kuruluş haline getirmedikçe bir adım daha öne getirip Fiskobirlik rehabilite edilmeli, birlik özellikle bütün üreticilerin sorunlarını çözebiliyor ve bunları alabiliyor olmalı ama takdir edersiniz ki çıtası 500 bin ton üründen bahsediyoruz. Kabaca 2 - 2.5 milyar dolar bir rakamdan bahsediyoruz. Bence hemen Fiskobirlik ikiye bölünmeli, Doğu Karadeniz ve Batı Karadeniz birliklerini ikiye bölelim. Niye çünkü Doğu Karadeniz ve Batı Karadeniz fındığı arasında gramında bile 1 lira ile 1.5 lira fark var. Aralarında bazı illegal geçişler var. Fiyat konusunda bazı randımanlar dönüyor. Doğu Karadeniz’de şöyle bir algı var. Fındık Samsun’a kadar bizim işimiz diyor ama Samsun’dan bu tarafa fındığın ne işi var? Çok klasik olarak masaya oturduğunuzda bu lafı duyuyorsunuz. Peki bunun haklı olan tarafı, haksız olan tarafı yok mu, var tabi ama oturup konuşmak lazım, politika üretmek gerekiyor. Ben ikiye ayrılmasını savunan ve böyle olmasının faydalı olmasına inanan bir insanım.”

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri