GEÇMİŞ DERS OLDU

Gündem 17 Mayıs 2019 16:38
Videoyu Aç GEÇMİŞ DERS OLDU
A
a

Son birkaç yıldır zamanında tedbir alınmaması yüzünden şehrin her yanını sararak Düzce'ye kabusu yaşatan Amerikan Beyaz Kelebeği zararlısına karşı mücadele erken başladı. Düzce Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü çok sayıda ekiple şehir merkezinde gece gündüz ilaçlama yapıyor.

Etkili, yeterli ve zamanında gelmeyen müdahale yüzünden özellikle son 3 yıldır Düzceliler'in korkulu rüyasına dönüşen Amerikan Beyaz Kelebeği zararlısının yine kenti esir almaması için belediye eliyle mücadele düğmesine erken basıldı.

Düzce'de şehir merkezi dahil olmak üzere geniş alanlarda baş gösteren Amerikan Beyaz Kelebeği tehlikesine karşı önlemler erken alındı. Düzce Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü bünyesinde kurulan çok sayıda ekip şehir merkezinin riskli bölgeleri ve çevresinde ilaçlama çalışmalarına başladı. Ziraat mühendisinin kontrolünde kurulan ekipler tarım ürünlerinin yanı sıra ağaçların da kurumasına ve uzun süreçte çölleşme tehlikesi ile karşı karşıya bırakan Amerikan Kelebeği'ni larva döneminde ilaçlayarak bitkilerin zarar görmesini engelleyecek.

Amerikan Kelebeği, Mantar, Yaprak Biti, Yaprak Piresi ve Gübresine karşı da yürütülen ilaçlama çalışmaları gece ve gündüz olmak üzere çift vardiya şeklinde sürdürülüyor. Bolu Caddesi, İstanbul Caddesi, Atatürk Bulvarı, Kuyumcuzade Bulvarı, Çarşı Merkez, Spor Sokak, Gaziantep Caddesi, İnönü ve Avni Akyol Parkları, Valilik çevresi, Düzce Belediye Merkez Hizmet Binası çevresi, Asar Deresi iki yakası, tüm ağaçlar, parklar ve hastane çevresi ilaçlanarak bitki zararlılarına karşı koruma altına alındı.

Amerikan Beyaz Kelebeği'nin zarar verdiği bitkiler

Amerikan Beyaz Kelebeği bir çok orman bitkisi, park ve bahçelerdeki süs bitkileri olmak üzere 200'den fazla türe zarar veriyor. Marmara ve Doğu Karadeniz bölgelerinde çok yaygın olan zararlı, özellikle karya, dut, ceviz, karaağaç, kızıl ağaç, söğüt, meşe, acer negundo'yu tercih ediyor. 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri