GEÇEN SENE İLE KIYASLADI:

Gündem 7 Eylül 2018 18:38
Videoyu Aç GEÇEN SENE İLE KIYASLADI:
A
a

Akçakoca Ziraat Odası Başkanı Levent Şahin Başaran, TMO tarafından fındık fiyatının açıklanmamasına tepki gösterdi. Başaran, geçen sene fındığın 3 dolar olarak açıklandığına dikkat çekerek, “Aynı fiyatı baz aldığımızda bugün 3 dolar 20 lirayı geçiyor. Eğer çiftçiyi memnun edecek bir fiyat açıklanacaksa Toprak Mahsulleri Ofisi 20 lira gibi bir rakam açıklamalıdır.” dedi.

Fındıklar toplandı, fındık hasadı çoktan bitti ama fındık fiyatı konusunda hala herhangi bir gelişme ve açıklama yapılmadı. Açıklanmayan fındık fiyatı nedeniyle Karadeniz bölgesinden tepkiler gelmeye devam ediyor.

TMO’nun çiftçinin fiyat beklentisini karşılayacak bir fiyat belirlemesi bekleniyor”
Akçakoca Ziraat Odası Başkanı Levent Şahin Başaran, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)’nin hala fındık fiyatını açıklamamasına tepki gösterdi. Başaran, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:“Fındık fiyatının hala açıklanmaması çiftçi olarak baktığımızda fındık olarak en olumsuz dönemlerden birinin yaşandığını görüyoruz. Bu yıl herkesin bildiği üzere rekolte düşük. Dolayısıyla rekoltenin düşük olduğu dönemlerde birim olarak alınan ürün düşük olduğu için fındık da maliyet olarak etkileniyor. Maliyet yüksek olduğu için piyasada, fındık yokken fındık üreticisi çok yüksek fiyattan fındık satmak istiyormuş gibi bir algı oluşuyor. Bu, verimin düşük, maliyetin yüksek olmasından kaynaklanan bir fiyat beklentisidir. Tabii ki bu beklentinin sonucunda da piyasa bunun aksine bir yönde oluştuğu zaman ister istemez fındık fiyatını özellikle devlet kurumlarından birinin belirlemesi ve açıklaması ortaya çıkıyor. TMO’nun çiftçinin fiyat beklentisini karşılayacak bir fiyat belirlemesi bekleniyor. Bu açıklama geciktiğinde de çiftçilerin, fındıkçıların olumsuz karşılamasına neden oluyor.”

20 lira gibi bir rakam açıklamalıdır”
Fındık fiyatının en az 20 TL olması gerektiğini de vurgulayan Başaran, sözlerine şöyle devam etti:“Geçen sene çok tepki göstermemize rağmen TMO’nun o fiyatla piyasaya müdahale etmesi o günkü şartlarda bizim için olumlu değildi. Neydi fiyatı 10 lira 50 kuruş. O günkü şartlara baktığımızda yaklaşık 3 dolara tekabül ediyordu. Aynı fiyatı baz aldığımızda bugün 3 dolar 20 lirayı geçiyor. Eğer bir müdahale söz konusuysa, fındık alımı yapılacaksa, çiftçiyi memnun edecek bir fiyat açıklanacaksa Toprak Mahsulleri Ofisi 20 lira gibi bir rakam açıklamalıdır. Niçin çünkü fındık ihraç ediliyor ve ihraç bedeli belli. Fındığın ortalama 6 dolar 18 sent ihraç fiyatı var. Geçen sene 3 dolar olarak açıklanmıştı. O zaman dolarda indirim yapılmadığını varsayarsak aynı rakam üzerinden fındık fiyatı açıklanmazsa aradaki farkı birileri cebe indiriyor demektir.”

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
  • 15:55
  • 15:04
  • 14:34
  • 16:14
  • 09:25
  • 17:08
  • 17:04
  • 15:05
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri