FIYATTAN YANA YÜZ GÜLDÜRMÜYOR

Gündem 8 Nisan 2019 12:41
Videoyu Aç FIYATTAN YANA YÜZ GÜLDÜRMÜYOR
A
a

Düzce'de önemli bir geçim kaynağı olan fındıkta üreticiler hala umduğu fiyatlara ulaşmayı bekleyedursun, ihracatçıların yüzü iyi geçen sezonla gülüyor. Fındık ihracatının sezon sonu itibarıyla 290 bin tonu bulacağı tahmin ediliyor.

Karadeniz'in can damarı olan fındıkta yeni hasat dönemine hazırlık devam ederken, üreticilerin bu yıl da değişmeyen hayali, ürünlerinin hak ettiği fiyatlara ulaşması... Düzce gibi fındık üretimi yapılan illerden topladıkları fındıkları yurt dışına satan ihracatçılar ise verimli geçen sezondan memnun...

Bilindiği gibi Dünya fındık üretiminin yüzde 70'ini karşılayan Türkiye, hem üretimde hem ihracatta dünya lideri konumunda...

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Edip Sevinç, "Fındık ihracatı sezon sonu itibarıyla 290 bin tonu bulacak." dedi.

1 Eylül 2018'de başlayan fındık ihracat sezonunda 7 ayın geride kaldığını anımsatan Sevinç, anılan dönemde, Türkiye'den 189 bin 313 ton fındık ihracatı yapıldığını ve karşılığında 1 milyar 89 milyon 657 bin dolar gelir sağlandığını belirtti.

"Her şey istediğimiz gibi gidiyor." diyen Sevinç, sektör adına ihracatın gayet iyi geçtiğini ve bunun da sevindirici olduğunu vurguladı ve ekledi: "Fındık ihracatımızın sezon sonu itibarıyla 290 bin tonu bulacağını umut ediyoruz. Bu da zaten sezon başında tahmin ettiğimiz rakamdı." 

Öte yandan bahçelerdeki yeni ürünlerle ilgili gelişmelerin bu pozisyonu etkileyip etkilemeyeceğini zaman içerisinde göreceklerini belirten Sevinç, "Dallardaki fındık çok iyi görünürse alıcılar şu andaki fiyattan ürün almak istemeyebilir, ama bugün itibariyle tonaj bazındaki ihracatımız gayet iyi gidiyor." diye konuştu.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri