FINDIK ÜRETİCİSİ VE İŞÇİSİ FİYATLARI KONUŞMAYA BAŞLADI…

Ekonomi 6 Temmuz 2021 13:44
Videoyu Aç FINDIK ÜRETİCİSİ VE İŞÇİSİ FİYATLARI KONUŞMAYA BAŞLADI…
A
a

Hasadın yaklaşmasıyla birlikte fındıkta yevmiye ücretleri için gözler Düzce Valiliği’ne çevrildi. Valilik bünyesinde oluşturulacak komisyon fındık toplama işinde çalışacak işçilerin günlük yevmiyesini belirleyecek. Komisyonun açıklayacağı resmi rakamlar beklenirken, fındıkçılardan tahminler gelmeye başladı.

Düzce, Ordu, Giresun, Sakarya, Samsun, Trabzon, Zonguldak gibi Türkiye’nin fındık ihtiyacını karşılayan illerde fındık işçisinin günlük yevmiyesinin asgari ne kadar olacağı merak ediliyor. 
Bilindiği gibi 2021 yılı fındık hasadının yaklaşması nedeniyle fındık toplama işlerinde çalışacak tarım işçilerine ödenecek ücretlerin tespiti amacıyla Düzce Valiliği bünyesinde her yıl olduğu gibi komisyon oluşturulacak. Komisyon fındık toplama işinde çalışabilme kriterlerine uygun işçilere, yaş ve cinsiyet ayrımı yapılmaksızın yemeğin kime ait olduğuna göre yevmiye fiyatı belirleyecek.
Fındık hasadına az bir süre kala resmi mercilerden bir açıklama gelmezken, fındık üreticileri ve fındık işçileri geçen senenin yevmiye fiyatlarına göre tahminler yapmaya başladı.
Buna göre bu yıl, yemek işçiye ait olmak üzere bir fındık işçisinin ücreti 120 TL, gruplar halinde gelen ve aşçılarını kendileri getirenler için ise 10-15 arası işçi için aşçılara 120 TL, çuvalcılara 130 TL olarak tahmin edilirken 15 ve üzeri işçi için aşçılara 130 TL, çuvalcılara 135 TL olarak fiyatlar konuşuluyor.
Fındık toplama sürecinin ardından fındık patoz saat ücreti ise 200 TL olarak tahmin ediliyor.
Öte yandan geçen yıl olduğu gibi bu yıl da fındık hasadında çalışacak mevsimlik işçiler için Kovid-19 tedbirleri uygulanacak.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri
kklklllkkdsa