FINDIK AĞAÇLARININ ÜZERİ ÇİMENTO TOZU OLDU…

İlçe Haber 26 Temmuz 2021 11:54
Videoyu Aç FINDIK AĞAÇLARININ ÜZERİ ÇİMENTO TOZU OLDU…
A
a

Yığılca ilçesine bağlı Aksu ve Hoşafoğlu köyleri sınırlarında faaliyet gösteren YDA Madenciliğe ait Düzce Çimento Fabrikası’nın çevreye verdiği zararlar gün geçtikçe ortaya çıkmaya devam ediyor. Aksu ve Hoşafoğluoğlu köylerinde, fındık ağaçlarının üzerleri çimento tozu kaplanırken, bu durumun ürünlere de büyük oranda zararlar verdiği öne sürüldü. Hoşafoğlu Köyü sakinleri, Çimento Fabrikasının çevreye verdiği zararlar ile ilgili yetkililerin bir an önce harekete geçmesini istediler.

Kurulma aşamasında, YDA Madenciliğe ait Düzce Çimento Fabrikası yetkilileri, köylüleri ikna edebilmek için fabrikanın çevreye hiçbir zarar vermeyeceğini söylemişlerdi. Ancak Çimento Fabrikasının faaliyete geçmesinin ardından, çevreye verdiği zararlar gün yüzüne çıkmaya başladı. Aksu, Hoşafoğlu ve Orhangazi Köylerinde, fındık ağaçlarının üzeri çimento tozu ile kaplanırken, ürünlerde de büyük kayıpların yaşandığı bildirildi.
Konu ile ilgili Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) şikayet dilekçesi yazan Hoşafoğlu Köyü sakinlerinden Ferit Şimşek, her hangi bir sonuç alamayınca, sesini duyurabilmek için ilgili şikayetini 0542 767 18 81 numaralı Öncü Haber WhatsApp ihbar hattına gönderdi.
Düzce Çimento Fabrikasının bacalarından özellikle gece 02:00’dan sabah 05:00 saatleri arasında yoğun bir şekilde duman salınımı yapıldığını öne süren Şimşek, “Üretime başlamadan fabrikanın bacalarına çift filtre takılacağını ve çevreye verdiği zararın sigaradan çıkan duman kadar dahi çıkmayacağı söylenen YDA madenciliğe  ait Yığılca’da ki çimento fabrikası, üretime  başlayalı 5 - 6 ay oldu.  Bahçeler bu sekil, 5 sene sonra sizce ne olur, fabrika,  gündüz gözükmüyor, gece ise bulut üreten fabrika misali, dumanlar her tarafı kapsıyor” dedi

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri