FINDIĞIN KAZANANI ONLAR!  

Gündem 4 Haziran 2022 17:24
Videoyu Aç FINDIĞIN KAZANANI ONLAR!  
A
a

Üreticiden ucuza alıp yurt dışına sattığı fındıkla ihya olan ihracatçılar, Türkiye'den 9 aylık dönemde yaklaşık 1,7 milyar dolarlık fındık ihracatı gerçekleştirildiğini bildirdi.  

Düzce’de önemli bir geçim kaynağı olan fındık maliyeti karşılamayan fiyatı yüzünden üreticiden çok ihracatçının yüzünü güldürmeye devam ediyor.
Bu sezon alın terinin karşılığını almayı dört gözle bekleyen üreticilerin tek dayanağı ise devletin açıklayacağı fiyat üzerinden alım yapacak Toprak Mahsulleri Ofisi… Tüccarla baş başa kalmak istemeyen binlerce fındıkçı, TMO kadar serbest piyasanın yeniden önemli aktörleri arasına giren FİSKOBİRLİK’in yapacağı peşin alımlara da güveniyor.
Geçen yıl Giresun kalite fındık için kilogram başına 27 lira, Levant kalite fındık için ise kilogram başına 26,5 lira olarak belirlenen fiyatın 2022 sezonunda en az 35 TL olması umut ediliyor.
Öte yandan üreticiden müdahale fiyatının bile altında aldıkları fındıktan milyonlar kazanan ihracatçılar, Türkiye'den 9 aylık dönemde yaklaşık 1,7 milyar dolarlık fındık ihracatı gerçekleştirildiğini açıkladı.
Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçılar Birliği’nden yapılan yazılı açıklamada, 1 Eylül 2021- 31 Mayıs 2022 döneminde gerçekleştirilen fındık ihracat miktarı ve geliri hakkında bilgi verildi.
Açıklamada, son 9 ayda 286 bin 599 ton fındık ihraç edilerek, 1 milyar 698 milyon 695 bin 102 dolar gelir sağlandığı kaydedildi.
Öte yandan Türkiye, dünya fındık üretiminin yüzde 62'sini, ihracatının ise yüzde 72'sini gerçekleştiriyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)'na göre; Türkiye'nin 2020 yılı kabuklu fındık üretimi 665 bin ton, 2021 üretimi ise 684 bin ton oldu.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri