FİLM GİBİ KURTARMA…

Gündem 22 Aralık 2017 18:00
Videoyu Aç FİLM GİBİ KURTARMA…
A
a

DEAŞ’lı terörist baba tarafından henüz 4 yaşındayken Düzce’den Bağdat’a kaçırılan Alparslan Kazancı, Başbakan Binali Yıldırım’ın girişimiyle kurtarılarak yıllardır görmediği annesine kavuştu. Alparslan’ın kurtarılma hikayesi ise anne Mehtap Kazancı’nın Düzce Milletvekili Ayşe Keşir’e ulaşması ile başladı.

Düzceli Alparslan Kazancı 4 yaşındayken DEAŞ’lı terörist babası tarafından kaçırıldı. Annesi Mehtap Kazancı ilk başlarda Alparslan ile görüşüyordu ancak 1-2 ay sonra irtibatı kesildi.

Başbakan Yıldırım talimat verdi

AK Parti Düzce Milletvekili Ayşe Keşir’den edindiğimiz bilgilere göre, Alparslan’ın kurtarılma hikayesi anne Mehtap Kazancı’nın Milletvekili Ayşe Keşir’e Eylül ayında ulaşması ile başladı. Keşir’in durumu Başbakan Binali Yıldırım ile paylaşması üzerine durumdan etkilenen Yıldırım tarafından ilgili birimlere, Alparslan’ın yerinin tespit edilmesi ve Türkiye’ye getirilmesi için talimat verildi.

Ortak girişimle düğmeye basıldı

Irak Başbakanı İbadi'nin Türkiye ziyaretinde Başbakan Yıldırım konuyu gündeme getirdi. Alparslan ve Alparslan ile aynı durumda olan pek çok çocuğun Türkiye’ye getirilmesi için ortak bir çalışma başlatıldı. Başbakan Yıldırım’ın girişimi Irak Hükümeti’nin desteği ve Dışişleri Bakanlığı'nın yürüttüğü çalışmalar sonucunda Alparslan’ın kurtarılması için düğmeye basıldı.

İzini MİT buldu

Alparslan’ın babasının bir terör eyleminde öldüğü ve Bağdat’ta evlendiği kadının da başka bir terör eyleminde öldüğü öğrenildi. Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından yapılan titiz çalışma sonucunda, adı Yusuf olarak değiştirilen Alparslan’ın DEAŞ’tan kaçanların bulunduğu bir kampta tutulduğu belirlendi. İki ülke arasındaki diplomatik ilişkiler sonucunda Alparslan kamptan alınarak Bağdat Yetimhanesi’ne yerleştirildi. Türk diplomatları küçük çocuğu yetimhanede teslim alarak Türkiye’ye gelmesini sağladı.

Annesini tanımadı

Başbakan Binali Yıldırım müjdeli haberi Bangladeş seyahatinde aldı. Düzce’de bulunan anne ve dede de mutlu haberi Ayşe Keşir'den aldı ve hemen yola çıktı. Ankara Esenboğa Havalimanı’nda oğlunun geleceği uçağı sabırsızlıkla bekleyen anne, oğlu ile kavuştuğu sırada duygusal anlar yaşandı. 4 yaşında annesinden ayrılan küçük çocuğa psikiyatristler eşliğinde anne Kazancı, gerçek annesinin kendisi olduğunu anlatmaya çalıştı.

Yıldırım’ı ziyaret ettiler

Anne-oğul, AK Parti Düzce Milletvekili Ayşe Keşir ve Başbakanlık yetkilileri ile birlikte Çankaya Köşkü’ne gelerek oğluna kavuşmasına vesile olan Başbakan Binali Yıldırım’a teşekkür ziyaretinde bulundu.

Alparslan bir sembol

Eşi Semiha Yıldırım ile birlikte anne oğlu makamında kabul eden Yıldırım, Alparslan’ın bir sembol olduğunu ve arkadaşlarının da birer birer geleceğini belirtti.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri