FABRİKAYA GÖZ AÇTIRILMIYOR!

Gündem 4 Haziran 2022 17:29
Videoyu Aç FABRİKAYA GÖZ AÇTIRILMIYOR!
A
a

Milliyetçi Hareket Partisi Yığılca İl Genel Meclis Üyesi Ramazan Muhterem Baltacı, Yığılca’daki YD Madenciliğe ait çimento fabrikasının, arıcılığın yanı sıra bölgenin en büyük mağarası olan ve her yıl yüzlerce turist çeken Sarıkaya Mağarası’nın dokusuna zarar verdiği yönündeki iddiaları yanıtladı. Fabrikanın faaliyetlerini çok sıkı şekilde takip ettiklerini vurgulayan Baltacı, “Sayın Cumhurbaşkanımız mağaramızı sit alanına aldıktan sonra her yıl maden ocaklarından kaynaklı herhangi bir zayiat var mı, bir zarar görmüş mü, galerilerde ve sarkıklarda bir sıkıntı var mı diye kontroller yapılıyor.” dedi.  

MHP Yığılca İl Genel Meclisi Üyesi Ramazan Muhterem Baltacı, Aksu ve Hoşafoğlu Köyleri sınırlarında bulunan YD Madenciliğe ait çimento fabrikasının, bölgenin en büyük mağarası olan Sarıkaya Mağarası’nı tahrip ettiği yönündeki iddiaları Öncü Haber Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal’a değerlendirdi.
Baltacı, Sarıkaya Mağarası’nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile Resmi Gazetede yayımlanarak sit bölgesi ilan edilmesinin ardından Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından sürekli denetlendiğini belirtti.
“Mağara sürekli kontrol ediliyor”
Sarıkaya Mağarası’nın turizmde ivme kazandırılması için çalışmaların artarak sürdüğünü kaydeden Baltacı, “Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nden, Sarıkaya Mağarası’na her yıl gelip, maden ocaklarından kaynaklı herhangi bir zayiat var mı, bir zarar görmüş mü, galerilerde ve sarkıklarda bir sıkıntı var mı diye kontrol ediyorlar. Biz de bu konuyu yakından takip ediyoruz ve yetkililerle sık sık görüşüyoruz. Şu anda bir sıkıntı gözükmüyor.” dedi.
“Son 4 yılda çok büyük yatırım yaptık”
Sarıkaya Mağarası’nın hem Düzce hem de ülke turizmi açısından önemine işaret eden Baltacı, “Sağ olsunlar Sayın Cumhurbaşkanımız mağaramızı sit alanına aldıktan sonra, zaten bundan sonraki süreçte çok sıkı takip edilecek. Biliyorsunuz milyonlarca yıl önce oluşmuş bir mağara burası. Biz bu mağaraya son 4 yılda çok büyük yatırım yaptık. Özellikle geçen sene 4 kilometrelik sıcak asfalt, 2 kilometre beton yol projesi yaptık. Bunun yanı sıra; MARKA ile sayın valimiz ve Yığılca Kaymakamlığı’mız arasında protokol yaparak milyonlarca liralık yatırım yapıldı buraya. Sarıkaya Mağarası’na elbette biz sahip çıkacağız. Sarıkaya Mağarası’nın şu anda Sayın Valimiz Cevdet Atay ve İl Özel İdaresi Genel Sekreterimiz Hayri Şen bey de üzerinde duruyor, biz de bunu takip ediyoruz. Nasip olursa bu yıldan sonraki süreçte turizm potansiyeline sahip olacak. Bizler de bu işte emek sarf ediyoruz, mesai harcıyoruz.” şeklinde konuştu.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri