FABRİKA GERİ ADIM ATTI

Gündem 6 Ağustos 2022 10:28
Videoyu Aç FABRİKA GERİ ADIM ATTI
A
a

Yığılca'da taşıyıcı esnafının mağduriyetinin giderilmesi ilçedeki tüm siyasi partiler ve bürokrasi harekete geçti. Günlerdir çimento fabrikası önünde bekleyen kooperatif üyeleri sonunda fabrika yönetimi ile görüşebildi. Bürokrat ve siyasilerin devreye girmesi ile Yığılcalı kamyoncuların tekrar fabrikanın yükünü taşıyacağı bildirildi. Müjdeli haberi kamyoncu esnafına veren Yığılca Kaymakamı Talha Altuntaş, “Canınızı sıkmayın, sizin ekmeğinizde kimsenin gözü yok, sadece ufak bir iletişim kopukluğu yaşanmış.” dedi. Yığılca Damperli Kasalı Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Bayram Kaptan ise, “Fabrika yönetimi ile görüşmelerimiz çok iyi geçti, bütün taleplerimiz kabul edildi.” ifadelerini kullandı.

Yığılca'nın Hoşafoğlu Köyü'ndeki YD Madencilik'e ait çimento fabrikası önünde günlerdir eylemde olan kamyoncu esnafı, yaşadıkları büyük mağduriyete rağmen bir muhatap bulamıyordu. Yığılcalılar'a ekmek kapısı olmayı vadeden, ancak ilerleyen zamanda ilçe insanıyla çalışmayı bırakan fabrikanın yüzlerce kişiyi işinden etmesi, büyük tepkiye neden olmuştu. Hiçbir gerekçe sunulmadan sözleşmeleri feshedilen, kamyoncular da bu duruma ses yükseltip fabrika önünde eyleme başlamıştı.
Günlerdir kimseyle görüşemeyen, dertlerini anlatamayan esnafın sabırları taşma noktasına geldi. Yığılca'daki bürokrasi ve siyasilerin de destek verdiği, jandarmanın olası bir olumsuzluğa karşı hazırda beklediği eyleme kulak tıkayan fabrika yönetimi, gerilimin tırmanışa geçmesi ile nihayet görüşme yapmayı kabul etti.
Kritik görüşme olumlu sonuçlandı
Yığılca Kaymakamı Talha Altuntaş, Belediye Başkanı Rasim Çam ve ilçedeki AK Parti ve MHP temsilcileri 4 Ağustos Perşembe gecesi yine esnafın yanındaydı. Bu haksızlığın giderilmesi için diyalog ortamı sağlandı. İlk kez fabrika sahibi, taşıyıcı esnafının karşısına çıktı. Zaman zaman tansiyonum yükseldiği görüşme esnaf lehine sonuçlandı. Kamyoncuların yeniden fabrikadan çıkan malzemeleri taşıyacağı bildirildi.
Altuntaş: Görüşme olumlu geçti… Sizin endişe edeceğiniz bir durum kalmadı
Yapılan görüşmenin ardından müjdeli haberi nakliyeci esnafına veren Yığılca Kaymakamı Talha Altuntaş, anlaşmanın sağlandığını belirterek, kamyoncu esnafının fabrika önündeki bekleyişini sona erdirmelerini istedi. Altuntaş, “İlgili taşıma işi yapan diğer arkadaşlar da geldi, katıldı aramıza ve şu an için sizin endişe duyacağınız her hangi bir konu kalmadı. Artık burada beklemenizi gerektirecek bir durum da kalmadı. Burada tüm arkadaşlarımız, başkanlarımız, il genel meclis üyelerimiz, kooperatif başkanımız ve temsilcilerimiz de yukarıdaki konuşmalara, verilen sözlere şahit oldu. Ve dolayısıyla burada beklemenizi gerektirecek bir durum da kalmadı. Sabah 07:00-08:00 itibariyle işine gitmesi gereken ve ailesine ekmek getirmesi gereken insanlarsınız. Fabrika sahibi arkadaşımız, talep ettiğiniz işlerin ekstrasında iş tekliflerinde de bulundu. Canınızı sıkmayın, sizin ekmeğinizde kimsenin gözü yok, sadece ufak bir iletişim kopukluğu yaşanmış. Hepimiz verilen sözlerin şahidi olduk orada, hiç canınızı sıkmayın arkadaşlar. Lütfen artık evlerinize gidin.” dedi.
Albayrak: Dışarıdan gelen firma buranın yükünü çekmeyecek
AK Parti Yığılca İlçe Başkanı Dursun Albayrak da yapılan görüşmeden olumlu sonuç aldıklarını, bu sonucunda tüm nakliyeci esnafına hayırlı olmasını belirterek, “Dışarıdan firma artık damper takıp klinker çekmeye gelmeyecek. Onlar sadece silobas üzerinde çalışma yapacaklar. O dışarıdan gelen firmanın yetkilisi, bir daha burada herhangi bir taşıma işinde bulunmayacağını, yalnızca silobas taşıyacağını söyledi.” diye konuştu.
Kaptan: Fabrika yönetimi ile yeni taşıma anlaşmaları yaptık
Yığılca Damperli Kasalı Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Bayram Kaptan ise, fabrika yönetimi ile yeni taşıma anlaşmaları yaptıklarını kaydederek, “Fabrika yetkilileri ile görüşmelerimiz çok iyi geçti. Hüseyin Gündoğdu, yani fabrikanın sahibi Ankara’dan geldi, bu sıkıntılı günde. Diğer nakliye firmasının sahibini de çağırdı ve dedi ki; ‘Arkadaşları kırma.’ dedi. Bizim için çok güzel plan ve projeler yapıyor. Silobas alacağız, artı bir de şu var; buradan limana da kalın taş çekeceğiz. Çekiciler bizden, dorseler onlardan olacak. Bize çok güzel tekliflerle geldi. Diğer nakliye firmasının sahibi de çok değerli bir arkadaşmış, dedi ki; ‘Tamam ben buradaki arkadaşların huzurunu bozmayayım.’ Buranın klingerini satan Fatih bey imiş, bir başka çimento firmasına. Dün (3 Ağustos) akşamki arabalar da o arkadaşın arabalarıymış. Biz bunları bilmiyorduk, bu akşam (4 Ağustos) öğrendik hepsini. Bu gece anlaşmamızı yaptık, sayın kaymakamımızdan, belediye başkanımızdan, tabii ki AK Parti ve MHP il başkanlarımızdan, ilçe başkanlarımızdan, il genel meclisi üyelerimizden, hepsinden Allah razı olsun. Ama ufak tefek sıkıntılar oldu. Fabrikamızdan da bu konuda ben şahsım ve kooperatif başkanı olarak bu olanlardan dolayı özür diliyorum. Tabii ki bu zararları biz karşılayacağız. Kendimizi affettireceğiz yani. Fabrika sahibi söz verdi, dedi ki; ‘Bu arkadaşlara silobas alsınlar, bu işe girsinler.” Klingerin 50 bin ton kalmış, klingerin olup olmayacağı belli değil. Biz Yığılca olarak kenetlendik ve bu mücadeleyi olumlu halde çözdük. Yarından itibaren, çimento fabrikası ile çalışmaya başlayacağız.” açıklamalarında bulundu.
Öte yandan Yığılca'nın doğasına, tarımına, hayvancılığa ve bölgeye has tescilli arısına zarar verdiği gündeme gelen ancak tüm bunların gölgesinde kapasitesini arttırarak Yığılca'dan daha çok faydalanmaya kalkan fabrika yönetiminin, Yığılcalı taşıyıcı esnafını neden haftalardır işsiz bıraktığı cevap bekleyen soru olarak kaldı.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri