ESNAFI UNUTMAYIN!

Gündem 26 Nisan 2018 13:45
Videoyu Aç ESNAFI UNUTMAYIN!
A
a

Seçimlere sayılı günler kala, emeklilik bekleyen binlerce esnaf ve sanatkarın unutulmaması için siyasi partilere çağrı var. 2000 yılından önce oda ve vergi kaydı olan ancak Bağ-Kur kaydı bulunmayan esnaf ve sanatkar, emeklilikten kaynaklanan sorunlarının çözümü için müjdeli haber bekliyor. Ayrıca emekliler de maaşlarına düzenleme yapılmasını istiyor.

Esnafı temsil eden en büyük sivil toplum örgütü olan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu'ndan siyasi partilerin seçim öncesinde esnaf ve sanatkarı unutmaması gerektiği yönünde bir açıklamada geldi. TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 'Esnaf ve sanatkarımız, 24 Haziran erken genel seçimleri öncesinde, emeklilikten kaynaklı sorunların çözümünü dört gözle bekliyor. Yoğun seçim trafiğinde siyasi konuların yanı sıra esnaf ve sanatkarın sorunları da ele alınmalı." dedi.

Esnafın gözü kulağı yeni yasal düzenlemede
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 'Emeklilik için geriye dönük borçlanma hakkını bekleyen esnafımızın sorunları henüz tam olarak çözülemedi. Herkes erken seçimlere odaklanırken, esnafın gözü kulağı, 2000 öncesi oda ve vergi kaydı dikkate alınarak emekli olmanın yolunu açacak yeni yasal düzenlemede. Çünkü 4 Ekim 2000 tarihinden önce Oda ve vergi kaydı ile esnaf olarak işyeri bulunan ancak Bağ-kur kaydı bulunmayan çok sayıda esnafın mağduriyeti sürüyor. Emeklilik yaşı gelen esnafa oda ve vergi kaydı dikkate alınarak geriye dönük son kez borçlanma imkanı sağlanmalı.' diye konuştu.

'Seçim öncesinde son kez geriye dönük borçlanma verilmeli'
2000 yılı öncesi esnaf ve sanatkara oda ve vergi kaydı dikkate alınarak son kez geriye dönük borçlanma hakkı verilmesi gerektiğini belirten Palandöken, 'Esnaf ve sanatkarımızın vergi mükellefiyetleri bulunan dönemlerinin sigortalılık süresi olarak değerlendirilmesi konusunda daha önce birkaç kez geriye dönük borçlanma hakkı verildi. Ancak esnafımızın büyük çoğunluğu ekonomik imkansızlıklar nedeniyle bir yıllık süre zarfı içerisinde borcunu yapılandıramadı ve düzenlemeden faydalanamadı. Seçime sayılı günler kala çok sayıda esnaf ve sanatkarımız oda ve vergi kayıtları dikkate alınarak son kez geriye dönük borçlanma hakkının son bir kez daha verilmesi için hükümetten müjdeli haberi beklemektedir.' şeklinde konuştu.

'Seçimler öncesi emeklilerin maaşlarına düzenleme şart'
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken ayrıca seçimler öncesi emeklilerin maaşlarına düzenleme yapılması gerektiği üzerinde durdu ve 'Emekli esnafımızın aylıkları günümüz şartlarında asgari ücretin altında olmamalı' dedi.

'Esnaf seçim öncesinde emekli maaşına iyileştirme bekliyor'
Yıllarca çalışıp en uzun prim gün sayısını ödeyen esnafın erken seçim arifesinde emekli aylıklarına iyileştirme beklediğini kaydeden Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 'Erken seçim arifesinde emekli esnafımızın gözü kulağı hükümetin vereceği müjdeli haberde. Şu an emekli esnaf ve sanatkarın en büyük sorunu, emekli aylıklarının düşüklüğüdür. Esnaf ve sanatkarımızın aldığı emekli aylıkları 1.100 TL'den başlıyor. Asgari ücretin dahi 1.603 TL olduğu bir ülkede emekli olan esnafımız açlık sınırının altında yaşıyor. Oysa toplumda en çok çalışıp en uzun prim gün sayısını ödeyen kesim esnaf ve sanatkardır. Esnaf ve sanatkarın emekli aylıkları kesinlikle asgari ücretin altında olmamalı.' şeklinde konuştu.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
  • 15:55
  • 15:04
  • 14:34
  • 16:14
  • 09:25
  • 17:08
  • 17:04
  • 15:05
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri