ESNAF SİNEK AVLIYOR!

Gündem 27 Mayıs 2018 15:50
Videoyu Aç ESNAF SİNEK AVLIYOR!
A
a

Düzce Belediyesi tarafından Cumhuriyet Mahallesi’nde inşa edilen ve geçtiğimiz mart ayında törenle hizmete açılan kapalı pazaryeri bekleneni vermedi. Büyük umutlarla tezgah açan ancak adeta sinek avlayan esnaf, “Kimse buraya alışverişe gelmiyor” diyerek, yatırımın yanlış yere yapıldığından dert yandı. Kendisi de pazarcılık yapan Düzce Sebzeciler ve Balıkçılar Odası Başkanı Musa Sarı, mahallelinin dahi pazara gelmediğini belirterek, “Bu pazar burası için yanlış bir karardı.” dedi.

Düzce’de uzun süredir kapalı pazaryerine kavuşmayı bekleyen pazarcı esnafının hayali projenin hizmete girmesi ile gerçeğe dönüşse de açılışın ardından umutlar hüsrana dönüştü.

Yaklaşık 3 aydır sadece pazayeri hizmet veriyor
Düzce Belediyesi tarafından Cumhuriyet Mahallesi’ne yapılan Kapalı Pazaryeri ve Sosyal Yaşam Merkezi 4 Mart 2018 Cumartesi günü kapılarını halka açtı. Giriş katı sebze, meyve ve kuru bakliyat pazarı, ikinci katı sinema, konferans salonları ile çocuklar için oyun alanları ve üçüncü katında ise kafe ve restaurant gibi yeme-içme alanları olacak şekilde projelendirilen kapalı pazaryerinin açılışının üzerinden geçen yaklaşık 3 ayda pazarın dışındaki bölümler faaliyete geçirilemedi.

Müşteri yok, para kazanamıyoruz”
Binbir umutla kendilerine tahsis edilen alanlarda tezgah açan esnaflar, “Müşteri yok, para kazanamıyoruz.” serzenişinde bulunuyor. Düzce eski Belediye Başkanı İsmail Bayram döneminde gündeme gelen, Mehmet Keleş döneminde çalışmalarına başlanan ve açılışın şimdiki Belediye Başkanı Dursun Ay’a nasip olduğu yatırımın, yanlış yerde hayata geçirildiğini savunan pazarcı esnafı, Öncü Haber mikrofonuna dert yandı.

Bu pazar burası için yanlış bir karardı”
Düzce Sebzeciler ve Balıkçılar Odası Başkanı aynı zamanda pazarcı esnafı Musa Sarı, pazaryerine talebin olmadığını belirterek, dikkat çekici tespitlerde bulundu. Pazaryerinin bulunduğu Cumhuriyet Mahallesi’nin yanlış bir karar olduğunu belirten Sarı şöyle konuştu: “Maalesef fazla bir talep yok. Memnun muyuz? Etrafa bakarsan gördüğün kadar memnunuz. Her şey belli. Çünkü bu pazara burada talep yok. Mahalleli dahi pazara gelmiyor. Bu pazar burası için yanlış bir karardı. Bilinçli olarak yapıldı. Ama mahalleli dahi buraya iştirak etmiyor. Bunun bir çözümü maalesef yok. Buranın en güzel günü pazar günü, herkesin izinli olduğu bir gün. Eğer normal bir günde çalışılmış olsa daha kötü olurdu. Pazarın yer seçimi yanlıştı, bu pazar buraya yapılırken bize sorulmadı. O zamanki belediye encümeni kendi kendine karar verdi. O kararın sonucu da bu. En azından bilenlere, burada iş yapacak olanlara sorması gerekiyordu.

Mehmet Keleş olmaz dememize rağmen yaptı”
Kiremitocağı Mahallesi’nde yapılması planlanırken, Cumhuriyet Mahallesi’ne yapılan projede yer değişikliğine gidilmesinin yanlış bir karar olduğu üzerinde duran Sarı, şunları kaydetti: “İsmail Bayram döneminde bu pazaryerinin büyük bir projesi Kiremitocağı Mahallesi’ndeki eski garajların oraya yapılmıştı. Mehmet Keleş geldi bu projeyi değiştirdi. Geldi buraya pazaryeri yaptı. Olmaz dememize rağmen yaptı.”

Üst katlar açılsa daha güzel ve iyi olacağına inanıyorum”
Bir başka pazarcı esnafı Kenan Korkmaz ise, binanın faal olmayan üst katlarının devreye sokulması gerektiğine işaret etti. Korkmaz, “Eksiklerimiz çok var. Özellikle üst katların açılmamasından dolayı ancak işte mahalledeki komşuların bir kısmının gelmesi ile ama üst katlar açılsa, günü değişse, Pazar günü haller dahi açık değil biz bugün ister istemez vatandaşa elimizde kalan malları getirmek zorundayız. Bundan dolayı da tepkiler almaktayız. Ama bu pazarın gününü pazartesi ya da Çarşamba günü ile değiştirseler daha güzel olacağına inanıyorum buna ben. Üst katlar açılsa daha güzel ve iyi olacağına inanıyorum.” dedi.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
  • 15:55
  • 15:04
  • 14:34
  • 16:14
  • 09:25
  • 17:08
  • 17:04
  • 15:05
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri