ESKİ SSK HASTANESİ EĞİTİM ALANI OLDU

Gündem 4 Şubat 2019 11:33
Videoyu Aç ESKİ SSK HASTANESİ EĞİTİM ALANI OLDU
A
a

Düzce’de uzun yıllar hizmet verdikten sonra atıl duruma geçen ve yıkım işlemlerine başlanan eski SSK Hastanesi Binası arama ve kurtarma dernekleri için doğal bir tatbikat alanına dönüştü. Binaya gelen dernek üyeleri, burada teorinin yanı sıra pratik olarak eğitim verme imkanı buldular.

Yıkılarak yerine ortaokul kampüsü yapılması planlanan eski SSK Hastanesi’nde eğitim şimdiden başladı. Yaklaşık bir aydır yıkım işlemleri yürütülen binada, geçtiğimiz hafta tatbikat düzenleyen arama ve kurtarma dernekleri, şimdi tatbikat alanına dönüşen mekanda eğitimler veriyor. Ulusal Keşif Arama ve Kurtarma Derneği ve Düzce Arama ve Kurtarma Ekibi (DAKE) gibi topluluklar, üyelerini bu binada toplayarak, teroiyi destekleyecek uygulamalı eğitimler veriyorlar. Olası bir afet durumunda, ekipmanlara yabancı olunmamasını amaçlayan dernek başkanları, Düzce İtfaiyesi ve Düzce AFAD yardımıyla, gönüllülerin eğitimi için bulunmaz bir fırsat olan bu atıl binayı değerlendirdi. Birebir şekilde bina üzerinde kırım ve delme gibi işlemler yapan arama ve kurtarma gönüllüleri bu sayede, afetlere bir adım daha hazırlıklı hale geldi.
 “Öncelikle kendimizi eğitiyoruz”
Yeni gönüllüler ve dernek üyelerine arama kurtarma çalışmalarında kullanılan ekipmanları  tanıtan DAKE Başkan Yardımcısı Zekvan Güler şunları söyledi: “Mevcut ekipmanları sahada nasıl kullanırız. Nelere dikkat etmemiz gerekir. Hastaya ulaşırken almamız gereken önlemler nelerdir konularında arkadaşlarla çalışma yürütüyoruz. Gönüllü insanlar olarak biz öncelikle kendimizi eğitiyoruz. Devamında aramıza katılan yeni gönüllü arkadaşlarımıza, Düzce İtfaiyesi ve Düzce AFAD ile birlikte düzenlediğimiz eğitimlerle, bunları aktarıyoruz.“
 “Öncelikle arama ve kurtarma eğitimlerini veriyoruz”
Olası bir acil durumda, dernek üyelerinin pratik anlamda da hazır olmaları gerektiğini dile getiren Ulusal Keşif Arama ve Kurtarma Derneği Başkanı Emrah Canözü ise şu açıklamada bulundu;
“Arama ve kurtarma işi farklı branşlardan oluşuyor. Enkaz, lojistik, haberleşme ve daha birçok bölüm var. Biz üyelerimize öncelikle arama ve kurtarma eğitimlerini veriyoruz. Daha sonra her üyeyi yeteneğine göre branşlara ayırıyoruz. Amacımız bütün üyelerin ekipmanlara aşina olmasını sağlamak. Çok kilolu bir insanı enkaza sokmak zor olabilir. Başka yerlerde de kullanabiliriz o arkadaşımızı. Bu doğrultuda branş seçimi karşılıklı mutabakat ile oluyor.”
Eğitimlerin Eski SSK binasında 3 ay boyunca süreceği öğrenilirken, devamında büyük tatbikatlar düzenleneceği de öğrenildi.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri