ESKİ BAŞHEKİM DİKİCİ SERBEST

Gündem 26 Eylül 2017 10:44
Videoyu Aç ESKİ BAŞHEKİM DİKİCİ SERBEST
A
a

Düzce Üniversitesi‘ndeki FETÖ/PDY yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında 21'i tutuklu 77 kişinin yargılandığı davada ara karar verildi. Aralarında eski başhekim Prof. Dr. Bünyamin Dikici’nin de bulunduğu 12 tutuklu sanık adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 10 sanığın tutukluluk halinin devamına, tutuksuz yargılanan 1 sanığın ise tutuklanmasına karar verildi.

Düzce Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü FETÖ/PDY soruşturması kapsamında daha önce görevlerinden ihraç edilen aralarında akademisyen, sağlık görevlisi ve memurların bulunduğu Düzce Üniversitesi’nde FETÖ Yapılanmasına yönelik davada mahkeme karar verdi. 21'i tutuklu 77 kişinin yargılandığı davanın duruşması Düzce 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.Aralarında eski başhekim Bünyamin Dikici’nin de yer aldığı sanıklar 'Silahlı terör örgütüne üye olma' ve 'terör örgütüne finansman sağlama' suçlamalarıyla hakim karşısına çıktı.Geçen haftadan itibaren devam eden duruşmalarda Dikici ile diğer sanıklar suçlamaları kabul etmedi.Mahkeme sonucunda tutuklu sanıklardan Bünyamin Dikici, Davut Baltacı, Hakan Turan, Hakan Uzun, Halil İbrahim Avcı, Hüseyin Yaman, Hayati Kandiş, Yalçın Çöpür, Yüksel Atasoy, Yüksel Çelik, Benan Kılbaş ve Erdal Ermiş’in Adli Kontrol Şartı ile serbest kalmalarına ayrıca yurt dışına çıkmalarının yasaklanmasına karar verildi.Ayrıca 10 sanığın tutukluluk hallerinin devamına, tutuksuz yargılanan 1 sanığın ise tutuklanmasına karar verildi.

İddianameden
150 sayfalık iddianamede sanıkların örgüt stratejileri doğrultusunda kadrolaşma yaparak üniversite yönetiminde olmak ve yönetimi ele geçirmek için çalıştıkları belirtildi. Sanıkların ayrıca belli aralıklarla toplantılar düzenleyerek örgütün çıkarları doğrultusunda faaliyetlerde bulunduğu aktarıldı. Sanıklar hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile 5 ila 10 yıl arasında değişen hapis cezaları isteniyor.

 

 

 

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri