ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR!

Gündem 21 Mart 2019 15:29
Videoyu Aç ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR!
A
a

Düzce İl Sağlık Müdürlüğü ve Kaynaşlı İlçe Devlet Hastanesi Başhekimliği tarafından kanser tedavisinde erken teşhisin önemine dikkat çekmek üzere yürüyüş düzenlendi. 'Erken teşhis hayat kurtarır' pankartları açılan yürüyüşte 50 yaş üstü kişilerde kanser taramasının ücretsiz olduğu biglisi de hatırlatıldı.

İl Sağlık Müdürü Yasin Yılmaz, İlçe Devlet Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Sabri Aktüre, sağlık çalışanları ve öğrencilerin katıldığı yürüyüş, Devlet Hastanesi önünden başlayarak Kaynaşlı Kaymakamlığı tören alanında son buldu.İlçe Devlet Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Sabri Aktüre, yaptığı açıklamada, kanserde erken teşhisin çok önemli olduğunu ifade etti.

Erken tanıda kolonoskopi

Erken teşhis ile yaşam süresinin ve yaşam kalitesinin kontrolünün sağlandığını vurgulayan Aktüre, şöyle konuştu:"Ülkemizde kalın bağırsak kanserleri tüm kanserler içerisinde üçüncü sırada yer almaktadır. Erken tanı konulduğunda, kalın bağırsak kanserinin tedavisi daha etkin olabilir. Bu nedenle, 50 yaş üstündeki kişiler taranmalı ve kalın bağırsak kanser için artmış riski olan kişiler ise daha erken tarama programına alınmalıdır.Dışkıda gizli kan saptanıp kolonoskopi yapılan kişilerde henüz kanserleşmemiş polip halindeki tümörler tespit edilerek kanser gelişmesi önlenebildiği gibi kanser gelişmiş olan olgularda da erken teşhis ile yaşam süresi ve kalitesi artmaktadır."

Aktüre, kanser taramalarının 50-70 yaş aralığında 2 yılda bir ücretsiz olarak yapıldığını da sözlerine ekledi.

 

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri
pakm