ENGELLİ BİREYLER BAĞIMSIZLAŞACAK…

Gündem 17 Ekim 2018 16:45
Videoyu Aç ENGELLİ BİREYLER BAĞIMSIZLAŞACAK…
A
a

Engelli bireylerin toplumsal hayata daha aktif katılmasını sağlamayı amaçlayan“Engelsiz ve Bağımsız Yaşamlar Projesi”nin tanıtımı engelli bireylerin çalıştığı Kusursuz Cafe’de yapıldı. Düzce Valiliği ve Düzce Belediyesi’nin de destekleriyle proje paydaşlarının katıldığı programda, engellilerin yaşam koşullarını iyileştirmek ve bağımsızlaşmasına destek olunmasının hedeflendiği a

İçişleri Bakanlığı, Dernekler Dairesi Başkanlığı, Düzce Sosyal Etkinlikler Derneği (DÜSED) ve Yeşil Düzce Özel Eğitim Okulu tarafından desteklenen, Engelsiz ve Bağımsız Yaşamlar Projesi’nin tanıtımı dün Kent Park içerisinde bulunan Kusursuz Kafe’de gerçekleştirildi. Projeye dahil edilen 20 özel bireyin katıldığı toplantıya, Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı’nın eşi Nurgül Dağlı, İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Çetinkaya, İl Emniyet Müdürü Hüseyin Deniz, Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit ve Düzce Belediye Meclisi Başkanvekili Gönül Asuk katıldı.
Engelli bireyleri topluma entegre etmeyi amaçlayan projenin tanıtımının yapıldığı toplantıda projenin hedefleri görüşüldü. Projenin tanıtımını, Düzce Belediye Meclisi Başkanvekili Gönül Asuk ve Özel Eğitim Uygulama Merkezi Müdürü Dilek Kar yaptı. Belediye Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’nün, özel eğitimli gruplar için çalışmalar gerçekleştirdiğini dile getiren Asuk, şunları kaydetti:
 “18 engelli çocuğumuz rüştünü ispatladı”
“Onların yaşama katılması bizim için çok önemli. Bunun için de çaba sarf ediyoruz. Kusursuz Kafe bunlar içinde çok iyi bir örnek. Burada 18 engelli çocuğumuz rüştünü ispatladı. Güzel bir şekilde çalışma hayatlarına devam ediyorlar. Sosyal hayata entegre olmuş vaziyetteler.
Projenin hedeflerini açıkladı
Engelli bireylerin, psikososyal ve fiziksel gelişimleriyle ilgili imkânlarının kısıtlanmasını, sosyal projeler ile minimize etmeyi hedefliyoruz. Öz bakım konusunda ihmal edilmiş bireysel engellilere sosyal bir alanda, daha kolay olacağı düşünülerek, öz bakım anlayışını kazandırmak, engelli bireylere yüzme terapisi ve hamam etkinliği ile kendi bedenini tanıma fırsatı vereceğiz. Engelli bireylerin toplum içerisinde, hiç kimseye bağlı olmadan yaşayabilmesini ve toplumsal hayata katılabilmesini sağlayacağız. Engelli bireylerle yapılan çalışmaları, yerelde ve ulusalda topluma duyurarak, farkındalık oluşturmayı planlıyoruz.”
“Verdiğimiz emeğin meyvelerini, hep beraber toplamayı diliyorum”
 Projeye gönülden inandığını belirten, Yeşil Düzce Özel Eğitim Uygulama Merkezi Müdürü Dilek Kar ise şu ifadelere yer verdi: “Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk’un dediği gibi, Türkiye’nin güzel çocuklarına, onlar kadar güzel yarınlar hediye edebilmenin ideali ile çalışıyoruz ve çalışmaya da devam edeceğiz. Böyle bir okulda çalışmanın hazzı tartışılamaz. Yapılan projeler ile onların yüzündeki gülümsemeyi arttırmak harika bir duygu. Çocuklarımızın yeni bir deneyime yol almasına verdiğimiz emeğin meyvelerini, hep beraber toplamayı diliyorum.”
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri