EMO: ELEKTRİĞE 4 AYDA YÜZDE 12 ZAM!

Gündem 2 Nisan 2018 16:20
Videoyu Aç  EMO: ELEKTRİĞE 4 AYDA YÜZDE 12 ZAM!
A
a

Mesken kullanıcılarının elektrik fiyatlarına 1 Nisan 2018 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yüzde 2,9’luk zam yapıldı. TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), bu yılın ilk dört ayında elektriğin yüzde 11,95 oranında zamlandığına dikkat çekerek, aylık asgari 230 kilovat saatlik (kWh) elektrik tüketen bir ailenin faturasının 106 TL`ye çıktığını vurguladı. Açıklamada ayrıca dağıtım şirketine indirim uygulandığı savunuldu.

"Yılın ilk 4 ayında elektrik yüzde 11.95 zamlandı!"
TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) yazılı bir basın açıklaması yaparak, son gelen elektrik zamlarını eleştirdi. Ocak ayında yapılan yüzde 8.8`lik zammın ardından nisan ayında elektriğe yine zam geldiği belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi: "Mesken kullanıcılarının elektrik fiyatlarına 1 Nisan 2018 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yüzde 2.9`luk zam yapılmıştır. Elektrik fiyatını oluşturan kalemlerden enerji bedeline yapılan zammın yüzde 5.95 olması; bu kalem üzerinden oransal olarak kesilen fon-vergi benzeri kesintilere de zam yapılması anlamına geldiği için aylık asgari 230 kilovat saatlik (kWh) elektrik tüketen bir hanenin faturası 106 TL`ye çıkmıştır. Böylece 2017 yıl sonuna göre konut kullanıcılarının elektrik faturalarına yapılan zam yüzde 11.95`e ulaşmıştır. Elektriğin ana girdi olduğu büyük sanayi kuruluşları için ise Nisan ayından itibaren çok daha yüksek elektrik faturaları ödeme zorunluluğu doğacak."

"Vatandaşa zam, dağıtım şirketine indirim"
Açıklamada ayrıca dağıtım şirketine indirim uygulandığı savunuldu. "Elektrik tarifesinde dağıtım bedeli kaleminde indirim yapılırken, dağıtım şirketlerinin buradaki gelir kaybını telafi etmek üzere TETAŞ üzerinden Nisan 2018 tarifesiyle örtülü bir sübvansiyon da yürürlüğe konulmuştur." ifadesi kullanılan açıklama şöyle devam etti: "Dağıtım şirketlerinin kayıp ve kaçak enerji tüketimleri için kamu şirketi Türkiye Elektrik Ticaret Taahhüt A.Ş`den (TETAŞ) aldıkları elektriğin birim bedeli 1 Nisan 2018 tarihinden geçerli olmak üzere indirilmiştir. TETAŞ‘ın dağıtım şirketlerine "teknik ve teknik olmayan kayıp enerji satışları ile görevli tedarik şirketlerine yapılan satışlarda" uygulayacağı fiyat yüzde 21 indirilerek, 18.008 kuruştan 14.1 kuruşa düşürülmüştür. Kayıp ve kaçak enerji satışında yapılan indirim nedeniyle TETAŞ‘ın uğrayacağı zarar ise genel aydınlatma kapsamında dağıtım şirketlerine sağlanan ve nihai olarak faturası yine kamu tarafından ödenen enerji bedeline yapılan zamla kapatılmak istenmiştir. TETAŞ`ın genel aydınlatma amacıyla sattığı elektriğin birim bedeli yüzde 5.4 zamla 20.63 kuruştan, 21.81 kuruşa yükseltilmiştir."

"Sanayi daha çok etkilenecek"
Yeni tarifeden en çok sanayi kuruluşlarının etkileneceğini belirten EMO, "Çoğunluğu büyük sanayi kuruluşu ya da Organize Sanayi Bölgeleri olan bu tüketicilerden, doğrudan iletim sistemine bağlı olduklarından, "dağıtım bedeli" alınmamaktadır. Bu nedenle bu kullanıcılar "Perakende enerji bedeli"ne yapılan zamdan doğrudan etkilenecek olup; birim elektrik kullanımı başına yüzde 4.91‘lik artışla 21.97 kuruş yerine 22.98 kuruş ödeyeceklerdir. Ekim-Aralık 2017 döneminde uygulanan tarifede ise perakende enerji bedeli için 20.52 kuruş ödeme yapılırken, 2018‘de yapılan toplam zam ise yüzde 11.98‘e ulaşmıştır.

"Elektriğe zam yüzde 12`ye dayandı"
Elektrik fiyatlarına bu yılın başından itibaren yüzde 12`ye dayanan oranda zam yapılması, ekonominin temel girdisi olması nedeniyle pek çok üründe de fiyat artışlarını tetikleyici bir etki yaratacaktır. Zaten enflasyon yüksekliği nedeniyle sıkıntı yaşanırken, elektrik fiyatlarına yapılan küçük bir zammın dalga etkisi yaratacağı göz ardı edilemez. Elektrik hizmetinin kamusal bir anlayışla sunulmasını, bu çerçevede elektrik fiyatlarının da günübirlik çıkarlar ve piyasadaki etkin lobilerin taleplerine göre kalem oyunlarıyla değil, kamu yararı gözetilerek belirlenmesini talep ediyoruz."

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
  • 15:55
  • 15:04
  • 14:34
  • 16:14
  • 09:25
  • 17:08
  • 17:04
  • 15:05
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri