EMANETE FINDIK VERMEYİN

Gündem 12 Temmuz 2019 17:46
Videoyu Aç EMANETE FINDIK VERMEYİN
A
a

Düzce’de önemli bir geçim kaynağı olan fındıkta fiyat bekleyişinin devam ettiği şu günlerde üreticilerin emeklerinin karşılığını alması gerektiği yönünde sık sık açıklamalar yapan Düzce Ziraat Odası’nın kapısını çaldık ve Başkan Ramazan Öztürk ile özel bir röportaj gerçekleştirdi. Öztürk, fiyat konusunda, “Hükümetin 18 liradan aşağı bir fiyat belirlememesini istiyoruz.” derken, hasat öncesi üreticileri de “Emanete fındık vermeyin” uyarısında bulundu.

Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk, fındık üreticilerinin merakla beklediği rekolte ve fındık fiyatları hakkında Öncü Haber’e konuştu. Oda Başkanı Öztürk sözlerine, “Düzce Ziraat Odası olarak 2019 yılı fındık üreticilerimize hayırlı, kazançlı olmasını diliyoruz” diyerek başladı. Fındık fiyatının bir an önce açıklanması gerektiğini söyleyen Öztürk, Düzce’de rekolte sayısının geçen yıla oranla artış gösterdiğini belirtti.
“Fındık fiyatı en az 18 lira olmalı”
Rekoltenin yüksek olmasının çiftçiyi mutlu etmesi gerekirken, açıklanan düşük fiyatlar yüzünden sevincin yerini hüsranın aldığına işaret eden Öztürk, sözlerine şöyle devam etti:
“Her şeyden önce çiftçilerimizin ve bizim hükümetten beklentimiz fiyatların geçen sene olduğu gibi Kasım Ayı’nda açıklanmasını istemiyoruz. Valilikteki komisyonda işçi yevmiyeleri 85 lira olarak açıklandı. Fakat biz fındığı kaç liradan satacağımızı bilmiyoruz. Bakanlıktan ricamız Temmuz ayının sonuna kadar fiyatın mutlaka açıklanmasıdır. 2018 yılına göre maliyetlerimiz yüzde 60-70 civarında arttı. Kullanılan ilaçlar, gübre ve işçilik gibi nedenlerden dolayı. Hükümetten bu maliyet artışını göz önünde bulundurarak 18 liradan aşağı bir fiyat belirlememesini istiyoruz.”
“Fındık rekoltesi arttı”
Rekolte sayımının nasıl yapıldığına ilişkin de bilgiler veren Öztürk, Düzce’de geçen yıla oranla ortalama yüzde 35 oranında artış beklendiğini ifade etti. Öztürk, şunları kaydetti:
“Rekolte çalışmalarını iller bazında kurulan komisyonlar yapar ve Ankara’ya bildirir. Biz de çalışmalarımızı tamamlayıp sonuçlarımızı Ankara’ya bildirdik. Buna göre rekoltemizin 2018 yılına göre yüzde 30-35 civarında yüksek olacağını tahmin ediyoruz.”
“Çocuklar, çocukluklarını yaşasın!”
Çocuk işçi çalıştırılması ve mevsimlik işçilerin sorunları hakkında da konuşan Düzce Ziraat Odası Öztürk, şunları aktardı:
“Çocuk işçilerinin çalıştırılmaması konusunda elimizden geldiğince çalışmaları yapacağız. Çocuklar çocukluklarını yaşamalılar. Bu konuyu Düzce Valiliği’nde yaptığımız toplantıda da konuştuk, gereken özeni göstereceğimizi belirttik.”
“Devletimizin çalışmalarından memnunuz”
Mevsimlik tarım işçilerinin şartlarının iyileştirilmesine yönelik yürütülen çalışmaları da anlatan Öztürk, şöyle konuştu:
“Valiliğimiz, emniyet müdürlüğümüz ve kaymakamlıklarımız tarafından başta barınma, beslenme gibi zaruri ihtiyaçlarının karşılanması için çalışmalar yapıldı. Belirli toplanma alanlarında kalıp oralardan bahçelere dağılacaklar. Köylere gidecek olan işçilerin ihtiyaçlarını da çiftçilerimiz karşılamakta. Devletimizin mevsimlik işçilerin çalışmalarında desteklerinden memnunuz. Gelen işçilerden çocuklarına kadar sağlık sorunları, eğitim ihtiyaçları Düzce Valiliği tarafından oluşturulan bütçeden karşılanıyor.”
“Çiftçilerimizden emanete fındık vermemelerini bekliyoruz”
Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk, sözlerini tamamlarken fındık üreticilerini şu sözlerler uyardı:
“Çiftçilerimizden emanete fındık vermemelerini bekliyoruz. Emanete verdikleri yerle aralarında fiyat konusunda anlaşmazlık çıkıyor. Yılbaşına doğru fiyatın yükselmesi için emanete fındık verilmemeli.”
 
1000
icon
Celal ÇETİN 12 Temmuz 2019 22:53

Fındık üreticisi nin başına ne geldiyse EMANETE FINDIK VERİLMESİNDEN gelmiştir.

0 0 Cevap Yaz
yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri
pakm