ELÇİLİK ÖNÜNE SİYAH KURDELE ATTILAR

Gündem 17 Mayıs 2018 12:23
Videoyu Aç ELÇİLİK ÖNÜNE SİYAH KURDELE ATTILAR
A
a

ABD'nin Tel Aviv'den Kudüs'e taşıma kararı aldığı büyükelçilik binasını açtığı gün, sokağa dökülen Filistin halkına İsrail askerleri tarafından yapılan katliama tepki göstermek isteyen Türkiye Sivil Toplum Kuruluşu Platformu temsilcileri Ankara İsrail Büyükelçiliği önünde toplandı. Platform adına basın açıklamasını ise Platformun Siyasi ve Hukuk İşleri Başkanı, Ankara Düzceliler Derneği Başkanı Semih Kıbrıs yaptı.

Gazze sınırında gösteri yapan Filistinliler’e karşı İsrailli askerlerin açtığı ateş sonucu, 60’ın üstünde Filistinli hayatını kaybettiği ve 2 bininin ise yaralandığı katliamın ardından İsrail Devleti’ni lanetlemek adına Türkiye Sivil Toplum Kuruluşu Platformu’na üye 81 ilden 350 sivil toplum kuruluşu başkanı Ankara’da bulunan İsrail Büyükelçiliği önünde toplandı. Güvenlik nedeniyle Ankara Düzceliler Derneği Başkanı Semih Kıbrıs’ın da aralarında bulunduğu sadece 30 sivil toplum kuruluşu başkanı tepkisini elçilik önüne siyah kurdele atarak gösterdi. Topluluk adına basın açıklamasını ise Ankara Düzceliler Başkanı ve Platformun Siyasi ve Hukuk İşleri Başkanı Semih Kıbrıs yaptı.

Terörist devlet İsrail’in Filistin topraklarından derhal çekilmesini istiyoruz”
Kudüs’ün sıradan bir yer olmadığını kaydeden Kıbrıs, şunları kaydetti: “Kudüs, Müslümanlar’ın ziyaretine gittiği Mescid-i Aksa’nın bulunduğu bir şehirdir. Hz. Peygamber'in Miraç yolculuğuna çıkmadan önce Mescid-i Aksâ Müslümanlar’ın kıblesi olduğundan sadece Filistin’in değil tüm Müslümanlar’ın namusudur ve Kudüs, Miraç mucizesinin şahididir ve Miraç mucizesinin gerçekleştiği yerdir. Kudüs Müslümanlar’ın haysiyeti ve onurudur. Bütün semavi dinlerce kutsal olan Kudüs'ün sadece Yahudilere bırakılması kabul edilir ve hoş karşılanır ve izahı kabul edilir bir şey değildir. Yıllarca yaşadıkları topraklarının gaspını önlemek isteyen Filistinlilere, İsrail devletinin tüm uluslararası hukuk kurallarına aykırı olarak, ramazan ayı arifesinde ve dünyanın gözü önünde orantısız şiddet kullanmak suretiyle 60’ın üzerinde Filistinli sivili katletmesine ve binlerce sivilin yaralanmasına neden olan İsrail'in bu insanlık dışı saldırısını lanetle kınıyoruz. B.M.’nin Kudüs'ün Milletler arası anlaşmalarla belirlenmiş statüsünde değişiklik yapma yönündeki uygulamanın hukuk dışı olduğunu bir kez daha İsrail ve A.B.D’nin yüzüne yüksek tondan haykırmaya ve bu vahşete tepki vermeye çağırıyoruz. Bizler tepkimizi hem yüksek sesle hem de yüksek sözlerle haykırıyor terörist devlet İsrail’in bu uygulamalarına derhal son vermesini, Filistin topraklarından derhal çekilmesini istiyoruz.”

 

 

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
  • 15:55
  • 15:04
  • 14:34
  • 16:14
  • 09:25
  • 17:08
  • 17:04
  • 15:05
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri