EĞİTİM BİR-SEN’DEN SALDIRILARA TEPKİ

Gündem 18 Aralık 2017 13:54
Videoyu Aç  EĞİTİM BİR-SEN’DEN SALDIRILARA TEPKİ
A
a

Son günlerde eğitimcilerin uğradığı saldırılar Eğitim Bir-Sen’i ayağa kaldırdı. İzmir’in Ödemiş İlçesi’nde bulunan bir lisede okul müdürünün öğrencisi tarafından tüfekle vurularak öldürülmesine ateş püsküren sendikanın Düzce Şubesi Başkanı Ömer Faruk Çelebi, “Giderek artış gösteren, bazısı ağır yaralama bazısı da cinayetle neticelenen bu saldırılar karşısında öğretmenlerimiz kendilerini savunmasız hissetmekte, yetkililerden caydırıcı tedbirler, mesleğin itibarını arttıracak politikalar beklemektedir.” ifadelerini kullandı.

Eğitim Bir-Sen Düzce Şubesi Başkanı Ömer Faruk Çelebi, İzmir’in Ödemiş İlçesi Kaymakçı Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdürü Ayhan Kökmen’in öğrencisi tarafından tüfekle vurularak katledilmesi olayına ilişkin bir basın açıklaması yaptı.

Tüm eğitim camiası ve milletimizin başı sağ olsun”
“Geleceğimizi hedef alan şiddeti lanetliyor ve yetkilileri tedbir almaya davet ediyoruz.” diyen Çelebi şöyle konuştu: “Eğitimcileri hedef alan, hazin sonuçlara yol açan ve artarak devam eden şiddet sarmalı her bakımdan üzücü olduğu kadar düşündürücüdür. İzmir'in Ödemiş ilçesi Kaymakçı Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdürü Ayhan Kökmen, maalesef öğrencisi tarafından tüfekle vurularak hayatını kaybetmiştir. Öğretmenimize Allah’tan rahmet, kederli ailesine, tüm eğitim camiasına ve milletimize başsağlığı diliyoruz. Sebebi ne olursa olsun, iki lise öğrencisinin okul yöneticisine karşı öldürme kastıyla hareket etmesi, şiddetin sardığı noktanın en açık göstergesidir. Aynı gün Iğdır MEV Anadolu Lisesi’nde Müdür Başyardımcısı olarak görev yapan Yücel Düzci, saldırıya uğrayan öğrencilerini korumaya çalışırken, gözü dönmüş kişilerin sopalı, bıçaklı, muştalı saldırısına uğramış, ağır yaralı olarak hastanede tedavi altına alınmıştır. Yücel öğretmenimize acil şifalar diliyoruz.”

Burada ciddi bir sıkıntı var”
Yaşanan acı olayın ardından Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın henüz bir açıklama yapmadığını kaydeden Çelebi, “Eğitimciye de sağlıkçıya da, imama da, memura da, vatandaşa da, kadına da, erkeğe de şiddete karşıyız. Aslında şiddetin şuna/buna yapılanı olmaz. Şiddetin her türlüsüne karşıyız. Ancak terör saldırıları sonucu şehit edilen Aybüke ve Necmettin öğretmenlerimizin acısı hala yüreklerimizi dağlarken, bundan üç gün önce öğrencisi tarafından pompalı tüfekle katledilen okul müdürü için Milli Eğitim Bakanı hâlâ ses vermemişse, kamuoyu ve basın ortak bir duruş göstermemiş, öğretmenin öğrencisinin kulağını çekmesi kadar olay gündem olmamışsa, burada ciddi bir sıkıntı var demektir.” diye konuştu.

Saldırıya uğrayan, öldürülen hepimizin geleceği”
Çelebi son olarak, öğretmenleri hedef alan saldırıların son bulana kadar herkesi sorumluluk almaya davet ederek şu ifadelerde bulundu: “Giderek artış gösteren, bazısı ağır yaralama bazısı da cinayetle neticelenen bu saldırılar karşısında öğretmenlerimiz kendilerini savunmasız hissetmekte, yetkililerden caydırıcı tedbirler, mesleğin itibarını arttıracak politikalar beklemektedir. Eğitim Bir-Sen olarak, saldırılar sonucu hayatını kaybeden bütün öğretmenlerimize Allah’tan rahmet, saldırıya uğrayan bütün eğitim çalışanlarına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor; şiddete başvuranları kınıyor, yetkilileri gereken tedbirleri ivedilikle almaya ve kamuoyunu daha duyarlı davranmaya davet ediyoruz. Çünkü saldırıya uğrayan, öldürülen hepimizin geleceğidir.”

 

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri