EDS’ler devrede mi?

Gündem 4 Kasım 2018 17:36
Videoyu Aç EDS’ler  devrede mi?
A
a

Düzce'deki şehir içi trafiğini denetlemek amacıyla devreye sokulacak EDS Projesi'nde artık geri sayım başladı. Sistemin çalışmaya başladığı şu günlerde sürücüler kendisine ceza gelmesinden endişe ederken, emniyetin ileriki bir tarihte aktif etmeye hazırlandığı sistemi sadece test ettiği öğrenildi.

Düzce’de trafiğe düzen getirmesi amacıyla hayata geçirilmesi kararlaştırılan Elektrik Denetleme Sistemi (EDS) devreye sokulmak için artık gün sayıyor. 4 saat kesintisiz olarak hız, kırmızı ışık ve park ihlali denetimleri yapılacak kameralı takip sistemi olan EDS, vatandaşların şimdiden gözünü korkutmaya başladı.

Şehrin çeşitli noktalarına konuşlandırılan kamera sistemi şu an aktif bir şekilde çalışıyor. Kurallara uymayanları tespit eden sistem herhangi bir ihlal durumunda kırmızı bir ışık huzmesi ile size doğru patlıyor. Bu durumla karşılaşan sürücüler, kendisine ceza geldiğini sanırken, sistemin henüz test aşamasında olduğu ve herhangi bir cezai işlem uygulanmadığı öğrenildi.

Fakat bu durum vatandaşın kafasını karıştırdı. Tüm Düzce’nin, “EDS’ler devreye girdi” tedirginliği yaşadığı şu günlerde emniyet, sistemi ileriki bir tarihte aktif hale getirmek için hazırlıyor. Böylece Düzceliler de sisteme şimdiden alışmaya başlıyor.

27 noktaya kameralar bulunuyor

Öte yandan, 2016 yılından bu yana uygulamaya geçmesi beklenen EDS için Düzce merkezde toplamda 27 noktaya kameralar kuruldu. Bu kameralar sayesinde şehir içinde kurallara uymayan araçlara elektronik cezai yaptırım uygulanacak. Projede sistem, ihlallerin elektronik ortamda emniyete aktarılması ve polis aracılığıyla cezai yaptırım uygulanması şeklinde işleyecek. Belirlenen hız sınırlarını aşan, park ihlali yapan ya da kırmızı ışıkta geçen araçları fotoğraflayan sistem, verileri cezai işlem için emniyete iletecek. Tespitler doğrultusunda kesilen trafik cezaları sürücülerin adresine gönderilecek. Sistem, Düzce Emniyet Müdürlüğü binasında kurulan özel merkezde yönetilecek.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri