DÜZCELİ ESNAF DA SİCİL AFFI BEKLİYOR

Gündem 24 Şubat 2019 11:29
Videoyu Aç DÜZCELİ ESNAF DA SİCİL AFFI BEKLİYOR
A
a

Esnafın üzerindeki kredi faiz yükü düşürüldü, kredi miktarları arttırıldı. Ancak kimi esnafa ilaç gibi gelen bu krediye Düzce'de de çok sayıda bulunan kara liste kıskacındaki esnafların ulaşamaması tepkiye neden oldu. Tüm esnafın bu imkandan faydalanması gerektiğine işaret eden esnafı temsil eden sivil toplum kuruluşları, etkin bir sicil affı istedi.

Son dönemdeki ekonomik dalgalanmalardan etkilenmemek için mücadele veren Düzceli esnaflar, kredi noktasında sağlanan yeni imkanlarla ilk önce sevindi, ardından kara liste engeliyle karşılaşınca üzüldü. Düzce'de kepenk açan binlerce esnaf gibi yurt genelindeki esnafların da 'Bu sorunu çözün!' çağrısına duyarsız kalmayan Türkiye'nin en köklü sivil toplum kuruluşlarından  Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK), 'kara liste'ye girenlere etkin sicil affı getirilmesi için çağrıda bulundu.

 

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnafa sağlanan birçok kredi imkânının olduğunu fakat esnafın kara liste yüzünden buna ulaşamadığını vurguladı.

 

'Esnafa bu yıl 22 milyar liralık kredi kullandırılacak'

Esnafa ve sanatkâra sağlanan kredi imkânlarının ilaç gibi geldiğini vurgulayan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 'Esnafa kullandırılan kredi ve miktarları oldukça fazla. Esnaf kredilerinin faiz oranları yüzde 47'den yüzde 4-5'lere kadar indirildi. Kredi limitleri arttırıldı. 200 bin ile 500 bin lira arasında kredi kullanılabiliyor. Son 15 yıl içerisinde esnafımıza bugüne kadar 100 milyar lira kredi verildi ve bu yıl kullandırılacak olan kredi miktarı ise 22 milyar lira olarak belirlendi. Esnafın üzerindeki kredi faiz yükünün düşürülmesi ve kredi miktarlarının artırılması esnafımıza ilaç gibi geliyor. Bu krediler esnafımızın nefes almasını sağlıyor. Dükkânını yenilemesi, geliştirmesi, kendi ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için daha da düşük faizli can suyu kredi niteliğinde kredi imkânları da sağlanmalı.' diye konuştu.

 

'Kredi imkânları çok ama esnaf kara liste yüzünden ulaşamıyor'

Krediye ulaşmada öncelikli olarak çözülmesi gereken problemin başında gelen kara liste olduğunu hatırlatan Palandöken, 'Esnaf ve sanatkârımıza verilen kredi imkanları çok olumlu fakat öncelikli olarak çözülmesi gereken problem kara liste. Bu kredilere ulaşmak isteyen esnaf ve sanatkârımız kara listede olduğu için maalesef ulaşamıyor. Zamanında borcunu aksatmış, ödeyememiş olan esnafımızın kaderi bankaların inisiyatifinde. Sicil affı var fakat bu tam olarak uygulanmıyor. Etkin bir sicil affı getirilerek kara liste sorununun çözülmesi öncelikli olmalıdır. Çünkü bu sorun çözülmedikçe sağlanan kredi imkanları esnafa ulaşmıyor dolayısıyla amacına da ulaşmamış oluyor.' şeklinde konuştu.

 

'Tüm bankalar pos komisyon oranını düşürmeli'

Öte yandan bankaların pos cihazı komisyon oranlarının yüksek olmasıyla esnafın kazancına ortak olduğuna dikkati çeken TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 'Esnafın birçok gideri ve kesintisi varken bankalar yüksek pos cihazı komisyon oranlarıyla bu giderlere ortak oluyor. Diğer devlet bankaları da POS komisyonlarını Ziraat Bankası'nın belirlediği seviyeye düşürmeli. Böylelikle bu alanda rekabet artacağından özel bankalar da komisyon oranlarını düşürmek zorunda kalacaktır. Esnafımız bankaların komisyon oranlarını çok iyi takip etmeli. Artık yeni nesil pos cihazları, banka seçimini çok kolaylaştırıyor. Bu nedenle esnaf en düşük komisyon oranı olan bankaları tercih etmeli.' ifadelerini kullandı.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri