DÜZCELİ ESNAF BU ÇAĞRIYA DİKKAT!

Gündem 1 Nisan 2018 14:16
Videoyu Aç DÜZCELİ ESNAF BU ÇAĞRIYA DİKKAT!
A
a

TSE tarafından yabancı kelimelere sınırlama getiren tabela standartına esnaftan destek geldi. TESK, tabelalar aracılığı ile Türkçe'nin yozlaştırılmasının önüne geçmek için Türkçe karakterli kelime kullananlardan vergi alınmamasını önerdi. Ayrıca işyeri sahiplerine Türkçe tabela kullanması çağrısında bulunuldu.

Türkçe karakterli tabela uygulamasını desteklediklerini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 'Tabela standartlarıyla yabancı kelimelere sınırlama getirilmesi, tabela kirliliğini önlemek açısından yerinde bir uygulama. Vatandaşlarımızı Türkçe kelimeler kullanmaya özendirmek için tabelalarında yalnızca Türkçe kelimeler kullananlara vergi muafiyeti getirilmeli.' dedi.

'Vergi muafiyeti ile Türkçe tabelalar özendirilmeli'
Tabelalar aracılığı ile Türkçe'nin yozlaştırılmasının önüne geçmek için Türkçe karakterli kelime kullananlardan vergi alınmamasını öneren Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 'Esnaf ve sanatkarlar arasında tabela vergisi olarak bilinen uygulamaya göre, 50 santimetrekareyi geçen tabelalar için belediyelere reklam vergisi ödeniyor. Birçok iş yerinde yerli ve milli ürünler üretilip satılmasına rağmen dikkat çekmek amacıyla tabelalarda yabancı kökenli kelimeler kullanılıyor. Eğer tamamen Türkçe karakterli tabelaları kullanan vatandaşlara vergi muafiyeti sağlanırsa vatandaşlarımız yabancı kelimelerden vazgeçer. TESK olarak bu konuda TSE tarafından getirilen tabela standartlarını destekliyoruz. Hem dilimizin yozlaşmaması hem de görüntü kirliliğini önlemek için işyeri sahiplerine Türkçe tabela kullanmaları yönünde çağrıda bulunuyoruz.' şeklinde konuştu.

 

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
  • 15:55
  • 15:04
  • 14:34
  • 16:14
  • 09:25
  • 17:08
  • 17:04
  • 15:05
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri