DÜZCE'Yİ ARTIK KURTARIN!

Gündem 27 Şubat 2020 09:59
Videoyu Aç DÜZCE'Yİ ARTIK KURTARIN!
A
a

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın riskli yapıların yıkılması için geçtiğimiz yıl başlattığı 'Kentsel Dönüşüm' hamlesi Düzce'de ağır ilerlerken, son yaşanan depremler, yıkım seferberliğini hızlandırdı. 1999 yılında afetin en acı yüzüyle iki kez karşı karşıya kalan ancak aradan geçen 20 yılı aşkın sürede riskli yapılardan kurtulamayan Düzce'de, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Düzce Belediyesi'nin koordineli yürüttüğü çalışmalar kapsamında şehir merkezindeki metruk ve hasarlı binaların yıkım çalışmaları son haftalarda daha hızlı ilerliyor. Bu durum acı yaşanınca harekete geçildiği gerçeğini de gözler önüne seriyor.

Düzce'de 1999 yılında art arda meydana gelen iki büyük depremle hasar alan binalar ile kullanılmayan metruk yapıların yıkımına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Türkiye genelinde başlattığı kentsel dönüşüm seferberliği ile 2019 yılında tekrar başlandı.
17 Ağustos ve 12 Kasım depremlerinin üzerinden 20 yılı aşkın süre geçmesine karşılık hukuk süreçler nedeniyle yıkılamayan ve deprem anıtı gibi duran binalardan nihayet kurtulmayı bekleyen şehirde süreç yine yavaş ilerlerken, Elazığ'dan gelen acı haber, gözleri bir kez daha tedbirlere çevirdi. Onlarca riskli binanın bulunduğu deprem bölgesi Düzce'de bu yapıların hızla yıkılması gerektiğinin hayati önemi Elazığ depremi ile akıllara gelirken, son haftalarda Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Düzce Belediyesi'nin koordineli yürüttüğü çalışmalar hızlandı.
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile ortak yürüttüğü çalışmalara ilişkin Düzce Belediyesi'nden yapılan açıklamada, şehir merkezinde metruk ve hasarlı binaların tamamı yıkılana kadar devam edecek çalışmalar kapsamında Kiremitocağı, Azmimilli ve Karaca mahallelerinde yıkım yapıldığı kaydedilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:
"Sahada birebir tespit yapan ekipler, kullanılmayan metruk, hasarlı ve kaçak binalar üzerinde komisyon kararına bağlı olarak yıkım çalışmasına devam ediyor. İmar ve Şehircilik Müdürlüğümüzce yürütülen metruk bina yıkım faaliyetleri sürüyor. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından kurulmuş olan 'Düzce Metruk Bina Değerlendirme Komisyonu'nda alınmış karara dayanarak Kiremitocağı, Azmimilli ve Karaca mahallelerinde 3 ayrı yıkım çalışması yapılarak tehlike oluşturan hasarlı, eski yapılar ortadan kaldırılmıştır. Vatandaşlarımızın talepleri de göz önünde bulundurularak, komisyon toplantılarına bağlı şekilde yıkımı yapılacak yerlerin belirlenmesine devam edilecek ve çalışmalar sürdürülecektir."
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri