DÜZCE’YE ÖZEL KONULAR SEÇİLDİ

Gündem 17 Nisan 2018 18:23
Videoyu Aç DÜZCE’YE ÖZEL KONULAR SEÇİLDİ
A
a

Türkiye Barolar Birliği ve Düzce Barosu tarafından hak arama bilincinin yerleştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen Hukuk Okur Yazarlığı Seminerleri’nin ilki Avukat Bahar Yılmaz Temel tarafından ‘Aile İçi Şiddet’ konusunda verildi. Eğitim seminerlerine ilişkin yaptığı bilgilendirmede seçilen konuların Düzce’ye özel konular olduğunu dile getiren Düzce Barosu Başkanı Azade Ay, “Düzce’de özellikle aile içi şiddet, cinsel istismar mağduru çocuklarımız ve kadınlarımız oldukça fazla. Savcılıklarda toplanan dosyaların yüzde 40’ından fazlası bu konulara yönelik.” dedi.

Düzce Barosu’nun Türkiye Barolar Birliği ile ortaklaşa düzenlediği ‘Haklarımızı Öğreniyoruz’ başlığı altındaki Hukuk Okur Yazarlığı Seminerleri dün Halk Eğitim Merkezi’nde başladı. Düzce Valiliği’nin de desteği ile dört ana başlık altında düzenlenen seminerlerin ilkinde ‘Aile İçi Şiddet’ konusunda Avukat Bahar Yılmaz Temel tarafından eğitim verildi. Seminere, Düzce Barosu Başkanı Azade Ay, Halk Eğitim Müdürü İlhan Çetin ve vatandaşlar katıldı.

Savcılıklarda toplanan dosyaların yüzde 40’ından fazlası cinsel istismar ve şiddet”
Eğitim seminerlerinin amacının halkın haklarını öğrenmesi, bilinçlenmesi ve hak arama ilkesinin vücut bulması olduğunu kaydeden Düzce Barosu Başkanı Azade Ay şöyle konuştu:“Toplumu hakları konusunda bilinçlendirmek. Bu konuda Düzce Barosu olarak neler yapabiliriz, halka neleri anlatabiliriz, vatandaşımız haklarını rahat bir şekilde arayabiliyor mu? Bu konuda temel hukuk bilgileri verilmek üzere bu program hazırlanmıştır. 4 kurluk bir programdır. Düzce’ye göre seçtiğimiz bazı konular oldu. Bunlardan birincisi aile içi şiddet. Baromuz üyesi Avukat Bahar Yılmaz Temel bu konuda halkı bilinçlendirecektir. 2 kursa katılan vatandaşlarımıza Hukuk Okur Yazarlığı konusunda ufak bir sertifikamız olacak kursun bitiminde. Seçtiğimiz konular Türkiye genelinde ve özellikle Düzce’ye özel konular. Düzce’de özellikle aile içi şiddet, cinsel istismar mağduru çocuklarımız ve kadınlarımız oldukça fazla. Savcılıklarda toplanan dosyaların yüzde 40’ından fazlası bu konulara yönelik. Temelde halkın ve bireyin bilinçlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bireyin hak arama özgürlüğünü rahatça yaşaması için temel bilgileri vermek istiyoruz. Bizim amacımız onlara hizmet etmek baro olarak.” Eğitimler kapsamında 18 Nisan Çarşamba günü Düzce El Sanatları Merkezi’nde Avukat Yılmaz Şahin tarafından saat 11:00’da ‘İşten Çıkarılmada Haklar’, 2 Mayıs Çarşamba günü yine aynı yerde Avukat Ayşe Funda Hiçyılmaz tarafından saat 11:00’da ‘Boşanma Nedenleri’, 8 Mayıs Salı günü ise Halk Eğitim Merkezi’nde saat 15:00’da Avukat Hakan Özkasap tarafından ‘Miras’ konularında bilgilendirme yapılacak.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
  • 15:55
  • 15:04
  • 14:34
  • 16:14
  • 09:25
  • 17:08
  • 17:04
  • 15:05
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri