DÜZCE VETERİNER HEKİMLER ODASI BAŞKANI AÇIKLAMA YAPTI

Gündem 5 Ekim 2020 12:31
A
a

Düzce Veteriner Hekimleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şerif Ali Karanfil, 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü nedeniyle açıklama yaptı. Karanfil, “Yaşam hakları ellerinden alınmış; sahipsiz, terkedilmiş ve bakımsız hayvan topluluğu görmek biz insanoğlunun içini sızlatmalıdır” sözleriyle ‘Bu dünya hepimize yeter’ mesajı verdi.

Düzce Veteriner Hekimleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şerif Ali Karanfil, 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü nedeniyle açıklama yaptı.
“Bu can dostlarımızın biz insanoğlundan bekledikleri, yaşayacak kadar yemek ve su, dışlanmamak ve güvenli bir bakıştır.” ifadesini kullanan Karanfil, yaşam hakları ellerinden alınmış; sahipsiz, terkedilmiş ve bakımsız hayvan topluluğu görmenin insanoğlunun içini sızlatması gerektiğini vurguladı.
Karanfil açıklamasına şöyle devam etti:
“Hayvan haklarının korunması kavramı; sokaklardaki ve yaban hayatındaki can dostlarımıza ‘Temel Sağlık Hizmetleri’nin sağlanmasını da içerir. Bu amaçla insan sağlığına yönelik kamuya ait tesisler gibi tüm yerel yönetimler ve mevzuatta unutulan Özel İdarelerce  “sadece sokak hayvanları için hizmet verecek” sağlık tesisleri kurulmalıdır. 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nda eksikliğini düşündüğümüz belediye sınırları dışındaki hayvanlara sağlanacak hizmetler ve mücadele için özel idarelere yetki ve sorumluluk verilmesinin, yaşadığımız sorunları önemli derecede azaltacağını düşünmekteyiz.”
“Yüce meclisin hayvan haklarını teminat altına alacağına inanıyoruz”
Hayvana şiddet yasalarındaki iyileştirme ihtiyacına da dikkat çeken Karanfil, “Yüce Meclisimizin, yapacağı yasal düzenlemelerle yetki ve sorumluluk boşluğu bırakmadan hayvanların barınma, beslenme, refahı ve yaşam haklarının teminat altına alınacağı ümidini taşımaktayız.” ifadelerini kullandı.
Karanfil sözlerini, “Temel Sağlık Hizmetleri’ne ulaşmış hayvanların varlığını gördüğümüz bir dünya ve Türkiye özlemiyle ‘Bu Dünya Hepimize Yeter’ diyerek 4 Ekim Hayvanları Koruma Gününü kutluyor, saygılar sunuyorum” dileğiyle sonlandırdı.
 
 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri