DÜZCE TURİZMİNE CAN SUYU OLACAK

İlçe Haber 20 Ekim 2020 15:43
Videoyu Aç DÜZCE TURİZMİNE CAN SUYU OLACAK
A
a

Her yıl yerli ve yabancı binlerce kuş gözlemcisi ve doğaseveri ağırlayan Gölyaka sınırlarındaki Efteni Kuş Cenneti'nin çirkin ve bakımsız görüntüden kurtarılması için yıllardır gündemde olan ıslah projesi Düzce Valisi Cevdet Atay ve Gölyaka Belediye Başkanı Yakup Demircan’ın girişimleri sayesinde nihayet başlıyor. Başkan Demircan, Efteni Kuş Cenneti Islah ve Peyzaj çalışmalarının uygulanacağı toplam 764 hektar alanda incelemelerde bulundu.

Kuşların göç yolu güzergahında olan ve leylekler, yaban ördekleri, tepeli beyaz balıkçıllar, angut, sakar meke, kuğu, sakarca, yeşilbaş, fiyu, bekri, çıkrıkçın, kılkuyruk, kaşıkçın, elmabaş, pasbaş, gri balıkçıl, turna, toy, mezgeldek, çulluk, karatavuk, kızkuşu, karabatak gibi kuşların konakladığı Efteni Kuş Cenneti sonunda hak ettiği güzelliğe kavuşacak.
Bilindiği gibi Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2 yıl önce hazırlanan ve göl içi ile çevresini kapsayan Efteni Kuş Cenneti Islah ve Peyzaj Projesi uygulama aşamasına geldi.
Göçmen kuşların mola verdiği sahalardan biri olan ve 35'i kalıcı olmak üzere yaklaşık 150 türde kuşa ev sahipliği yapan Efteni Gölü’nde ıslah çalışmaları projesi yakında başlayacak.
Gölyaka Belediye Başkanı Yakup Demircan ve yüklenici firma mühendisleri şantiye kurulacak alanda dün incelemelerde bulundu ve çalışmalar hakkında bilgi aldı.
Proje kapsamında Düzce Efteni Gölü’nün 115 metre olan göl seviyesinin 117 metreye çıkarılması ve böylece daimi sulak alanlarının büyütülmesi planlanıyor. Ayrıca ‘Göl Alanı Kontrol Yapıları’ kurularak sulak alanın ve canlıların korunması, turizm, çevre ve taşkın kontrolü yapılması amaçlanıyor.
Her yıl yerli yabancı binlerce kuş gözlemcisi ve doğasevere ev sahipliği yapan Efteni Kuş Cenneti, ıslah ve peyzaj projesi sayesinde daha turizm göz alıcı bir çehreye bürünecek.
 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri