DÜZCE TARİHİNİN KALBİ BU SEMPOZYUMDA ATIYOR!

Gündem 23 Kasım 2018 14:21
Videoyu Aç DÜZCE TARİHİNİN KALBİ BU SEMPOZYUMDA ATIYOR!
A
a

Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı öncülüğünde kent tarihi aydınlatılmaya devam ediyor. Düzce Üniversitesi’nde dün başlayan ve bugün de devam edecek olan “Uluslararası Konuralp Gazi ve Düzce Tarihi Sempozyumu”nda konuşan Vali Dağlı, Konuralp Gazi, Akçakoca Bey ve çevredeki tarihsel kimliği olan şahsiyetlerle ilgili kitap yazdırmayı düşündüklerini belirterek, “Edebi eser olarak kazandırmayı düşünüyoruz.” dedi.

Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı öncülüğünde Düzce tarihine ışık tutulması ve bilinmeyenlerin gün yüzüne çıkartılması amacıyla bir sempozyum düzenlendi. Düzce Üniversitesi İstiklal Konferans Salonu’nda 23-24 Kasım tarihlerini kapsayan ve 11 oturumda düzenlenen “Uluslararası Konuralp Gazi ve Düzce Tarihi Sempozyumu”na 42’si yurtdışından olmak üzere toplamda 48 bilim insanı katıldı.
“Bu bir emek gerektiriyor”
Sempozyum öncesinde bir konuşma yapan Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı, sempozyumun hayata geçirilme sürecini şu sözlerle anlattı: “Buraları bize yurt olarak bırakanlara bir vebalimiz var, bir borcumuz var. Bu borcu en azından küçükte olsa bilimsel bir çalışmayla biz bir şeyler yapabilir miyiz, manasında böyle bir içgüdüyle yola çıkmak suretiyle değer üreten üniversitemiz Düzce Üniversitemizle bu konuyu gündeme getirdik. Türk Tarih Kurumu Başkanımız Refik hocama taşıdık. Onlar da çok sıcak baktılar. Böyle bir şeyin daha önce yapılmadığını ve biran önce yapılması gerektiğini ifade ettiler. Sonra kıymetli hocalarımız bilimsel çalışmalarına başlamak suretiyle bugüne gelinmiş oldu. Bu bir emek gerektiriyor. Bilimsel çalışma çok da kolay değil. Bir çaba, belki sabahlara kadar uyumamayı gerektiriyor.”
“Çevredeki tarihsel kimliği olan şahsiyetlerle ilgili kitap yazdırmayı düşünüyoruz”
Çocukların tarihi sadece dizilerden öğrenmemesi gerektiğine dikkat çeken Dağlı, konuşmasına şöyle devam etti: “Biraz da bilimsel çalışmalara, kitaplara yönelmek zorundayız. Lise öğrencilerimize ve ortaokulu öğrencilerimize bu güdüyü, bu hevesi biz oluşturmak durumundayız ki üniversite sıralarına geldikleri zaman hiç olmazsa bilimsel çalışmaya meyletsinler. Bu manada daha ne yapabiliriz diye düşünürken aklımıza geçen hafta şu geldi, en azından cep kitapları maiyetinde bizim bir yazarımız var; İlhan Akın. Konuralp Gazi’nin, Akçakoca Bey’in ve çevredeki tarihsel kimliği olan şahsiyetlerle ilgili bazı kitaplar yazdırmak suretiyle edebi eser olarak kazandırmayı düşünüyoruz. Önce ülke çapında okullarımıza dağıtmak. Farkındalığı bu şekilde uyandırabiliriz.
“Güçlerimizi birleştirebilirsek bir yerlere varabiliriz”
Her alanda birlikte çalışıyoruz. Her türlü bilimsel çalışmalarda, ilimizin sanayileşmesiyle ilgili konularda, turizmle ilgili konularda. Biz şöyle bir şey geliştirdik. Mesela, Düzce adına bir fuara katılındığında balilik ve belediye olarak önceden ayrı ayrı katılınmış hep. Güçlerimizi birleştiriyoruz tek bir Düzce standı adı altında güçlerimizi birleştirerek ilimizi temsil ediyoruz. Güçlerimizi birleştirebilirsek bir yerlere varabiliriz, bir şeyler ortaya koyabiliriz.”
“Bu kentin tarihi araştırılmalı ve buradaki tarihi şahsiyetler de konuşulmalı”
Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay ise şunları kaydetti: “Düzce tarihine baktığımızda, bizim bildiğimiz yazılı tarihten ve bizim gördüğümüz kadarıyla milattan 3 bin yıl önce Britanya Krallığı ile başlıyor. Bugüne kadar da geliyor. Hala tarihi izler bulunuyor. Tarihe not düşülecek bir konu da Düzce Ovası çok bereketli bir ova. Nehirleri ve bereketli bir ovası var. Büyük bir metropol olan İstanbul’un suyunu da buradan veriyoruz. Böyle de önemli bir kent. Bu kentin tarihi araştırılmalı ve buradaki tarihi şahsiyetler de konuşulmalı.”
“Konuralp Gazi’nin tarihi belgelerin yetersizliği nedeniyle esrarlı kaldı”
Fetihler ve Fatihler’in bizim kültürümüzün saygıdeğer kavramları olduğuna işaret eden Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç, yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi: “Tarihin en eski devirlerinden itibaren şehirler çok değerli şahsiyetler görmüşlerdir. Şehirler, o isimsiz kahramanların anıları üzerine inşa edilir. Konuralp Gazi bizim şehrimizde bir isimsiz kahramandır. Tarihi şahsiyeti hakkında neredeyse hiçbir şey bilmiyoruz. Onun nerede doğduğunu, nasıl yetiştiğini, ailesini, aile fertlerini bilseydik biraz da onun doğduğu zamanın şartları, tarihi belgelerin yetersizliği, onun hayatını esrarlı kılmıştır.
“Düzce’mizin tarihine ilişkin bilinmeyen meseleleri belgelerle aydınlatacağız”
Sayın valimiz böyle bir sempozyumun yapılmasını ve gerekli destek için Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan Hocamız ile görüşmeler yaptığını söylediğinde çok sevinmiştik. Hemen hazırlıklara başladık. İlk defa Konuralp Gazimizi bilimsel bir toplantıda anıyoruz ve hem de onun sayesinde yine bu sempozyum vasıtası ile Düzce’mizin tarihine ilişkin bilinmeyen meseleleri belgelerle aydınlatacağız. Sempozyumun mimari Sayın Valimize çok teşekkür ederiz.”
Rektör Genç, Düzce’nin uzlaşma kültürünün tarihi olduğunu belirttiği konuşmasını Düzce tarihini anlatarak devam ettirdi.
Sempozyumlarla Düzce’nin tarihine ışık tutan göstergeleri ortaya çıkartacaklarını kaydeden Genç, sempozyumun 11 oturumdan oluştuğunu, 6 yurtdışı ve 42 yurtiçinden olmak üzere toplamda 48 bilim insanının bildiriler sunacağını söyledi.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri